به گزارش گمرک ایران، سیدروح‌الله لطیفی سخنگوی گمرک ایران، با اشاره به سابقه جابه‌جایی کالا از ایران به عراق اظهار کرد: از سال‌های گذشته کامیون‌های ایرانی وارد عراق نمی‌شدند و کامیون‌های عراقی با پلاک عراق در گمرکات ایران بارگیری می‌شدند و کالاها را به عراق منتقل می‌کردند.

وی افزود: اخیرا در استان‌ واسط عراق (با مرکزیت کوت) تخلفات اداری رخ داده و تعدادی از مسوولان در این استان دستگیر شدند که مسوولان گمرک هم جزو افراد دستگیرشده‌ بودند. این موضوع باعث شده تصمیم‌گیری در این استان عراق که همجوار استان ایلام ایران است، دچار مشکل شود و کامیون‌های خالی عراق نتوانند از دوشنبه گذشته وارد مرز مهران برای تحویل بار شوند.

لطیفی در مورد اینکه چه زمانی مشکل مذکور برطرف خواهد شد، توضیح داد: آخرین اخبار حاکی از آن است که برخی تجار و تشکل‌های صنفی درحال مذاکره با معاون استانداری استان واسط هستند و مشکل به‌زودی حل خواهد شد. در واقع مذاکراتی هم توسط بخش‌خصوصی، مقامات استانی و اداره‌کل گمرک ایلام و تجار طرفین صورت گرفته و پیش‌بینی می‌شود این مشکل طی یکی، دو روز آینده برطرف شود. سخنگوی گمرک در مورد اینکه گفته می‌شود بسته شدن مرز به‌دلیل شیوع ویروس کرونا در ایران است، نیز اظهار کرد: این موضوع هیچ ارتباطی به کرونا ندارد و به‌دلیل فقدان تصمیم‌گیری در گمرک عراق بوده است.

در عین حال عضو هیات‌مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق نیز گفت: به‌دلیل تغییر مسوول گذرگاه مرزی مهران این مرز بسته شده اما صادرات کالاهای ایرانی از مرزهای دیگر ادامه دارد. سیدحمید حسینی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: مرز پیرانشهر هم به‌دلیل بارش برف بسته شده اما سایر مرزهای عراق در رابطه با ورود کالاهای ایرانی روال عادی خود را دارد. البته به‌دلیل شیوع کرونا در کشورمان ورود مسافران ایرانی به عراق ممنوع شده و این محدودیت تا استقرار تیم پزشکی در مرزهای عراق ادامه خواهد داشت. حسینی بیان کرد: انتقال کالا‌های ایرانی به عراق از مرزهای شلمچه، پرویزخان، چذابه و باشماق ادامه دارد. روند انتقال کالا به عراق مانند سابق به این صورت است که کامیون‌های عراقی بار کامیون‌های ایرانی را تحویل می‌گیرند و به این ترتیب کالا از ایران به عراق منتقل می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند