گروه بازرگانی: مدیرکل دفتر صادرات کالای سازمان توسعه تجارت از رشد ۴ درصدی صادرات در سه ماه منتهی به خرداد جاری خبر داد و گفت: در این مدت صادرات کالا بدون احتساب میعانات گازی به ۸/ ۸ میلیارد دلار رسیده است. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت، محمود بازاری با اعلام این خبر گفت: صادرات کالا بدون احتساب میعانات گازی از نظر ارزشی رشد ۴ درصدی و از نظر وزنی رشد ۲۱ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است.

وی افزود: در این مدت در گروه‌های کالایی صنعت، فرش و صنایع‌دستی، محصولات معدنی، پوشاک و چرم رشد داشته‌ایم، اما در بخش پتروشیمی و محصولات کشاورزی تحت تاثیر نوسانات قیمت نفت و کاهش قیمت جهانی برخی کالاها روند کاهشی را شاهد بودیم. مدیرکل دفترصادرات کالای سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه مهم‌ترین محصولات کشاورزی ایران پسته و مغز پسته، میوه‌های تازه، محصولات حیوانی، زعفران، کشمش، سیب‌زمینی، خرما و محصولات آبزیان بوده است، افزود: صادرات اقلام کشاورزی در بهارسال جاری به ۸۶۱میلیون دلار رسید که ۸ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشت.

وی افزود: در بخش کشاورزی با چند محدودیت برای صادرات مواجه هستیم که در تلاش هستیم این محدودیت‌‌ها را تا حد امکان حذف کنیم، ضمن اینکه در این بخش هزینه‌های سربار برای تدارک محصول صادراتی بالا است. بازاری، کوچک بودن واحدهای تولیدی، عدم ردیابی محصول باکیفیت برای صادرات را نیز از دیگر مشکلات صادرات محصولات کشاورزی دانست. وی در مورد صادرات صنایع غذایی نیز اظهار کرد: محصولات صنایع غذایی نسبت به صادرات محصولات کشاورزی ارزش افزوده بیشتری دارد و صادرات این محصولات در ۳ ماه منتهی به خرداد سال جاری با افزایش ۵ درصدی نسبت به سال گذشته به ۵۳۷ میلیون دلار معادل ۳۲۹ هزار تن رسید، اما این رقم نسبت به توانمندی کشور رقم قابل قبولی نیست. به گفته بازاری فرآورده‌های لبنی، بیسکوییت، نان و شیرینی، انواع کمپوت و کنسرو، رب گوجه، خمیرهای غذایی و ماکارونی، انواع کنسانتره و... مهم‌ترین اقلام صادراتی ایران در صنایع غذایی است که به عراق، افغانستان، پاکستان،جمهوری آذربایجان، روسیه، امارات، ترکیه و... صادر می‌شود.

این مقام مسوول در سازمان توسعه تجارت، در مورد عملکرد صادرات در بخش معدن و صنایع معدنی هم خاطرنشان کرد: در این مدت در اقلام عمده معدن و صنایع معدنی یک میلیارد و ۸۱۴ میلیون دلار صادرات داشته‌ایم که از رشد ۳۷ درصدی نسبت به سال گذشته برخوردار است. وی رشد صادرات محصولات معدنی را به افزایش تقاضای بازار جهانی به خصوص در چین مرتبط دانست.

بازاری گروه‌های کالایی در این بخش را سنگ‌آهن، سنگ تزئینی خام، چدن، آهن و فولاد و مصنوعات آنها، مس، آلومینیوم، سرب، روی، سیمان، کاشی و سرامیک و... دانست و مهم‌ترین بازارهای این محصولات را عراق، چین، افغانستان، ترکمنستان، امارات، کویت، پاکستان، قطر و هند عنوان کرد. وی در ادامه با تاکید بر تلاش برای کاهش خام‌فروشی یادآور شد: خام‌فروشی و افزایش صادرات محصولات با ارزش افزوده در بخش معدن و صنایع معدنی یکی از اهداف دولت است، اما به منابع مالی و سرمایه هنگفت نیاز دارد و دولت در تلاش است تا تامین این منابع را از طریق جذب سرمایه خارجی انجام دهد. مدیرکل دفتر صادرات کالای سازمان توسعه تجارت در مورد صادرات بخش پتروشیمی نیز گفت: در صادرات محصولات پتروشیمی به دلیل کاهش قیمت نفت و کاهش قیمت جهانی محصولات در۳ماه منتهی به خرداد سال جاری کاهش ۱۳ درصدی را شاهد بودیم، در بخش اقلام عمده پایه نفتی از نظر وزنی۵/ ۶۴ درصد افزایش داشته‌ایم، اما فقط با ۲ درصد رشد ارزشی همراه بوده است، در بخش اقلام عمده شیمیایی نیز با افزایش ۶/ ۱۲درصدی کاهش ۸ درصدی را تجربه کرده‌ایم. صادرات محصولات گروه برق و مکانیک نیز موضوع دیگری بود که بازاری به آن اشاره کرد و گفت: در این بخش با وجود رشد مناسبی که در بعضی گروه‌های صنعتی از قبیل خودروهای تجاری، قطعات خودرو، تاکتور و تریلی، تیوب و لاستیک، شناور و قطعات، لوازم خانگی غیرانرژی بر، مبلمان و دکوراسیون و... داشتیم اما با کاهش ارزشی ۷/ ۱۱ درصدی در صادرات مواجه شدیم که امیدواریم با اجرایی شدن برنامه‌های حمایتی و تامین مالی در حوزه صنعت این مشکلات به‌زودی برطرف شود. وی با بیان اینکه بخش دارو و تجهیزات پزشکی در۳ ماه منتهی به خرداد سال جاری با افزایش ۷۲ درصدی از نظر وزنی و ۴/ ۶۹ درصدی از نظر ارزشی مواجه بوده است، خاطرنشان کرد: با وجود رشد در این بخش هنوز به رقم قابل قبولی در صادرات دارو و تجهیزات پزشکی نرسیده‌ایم.