روزهای اوج آلمان به پایان  نزدیک می‌شود؟

این واقعیت که موقعیت این کشور به عنوان قدرت برتر صنعتی دنیا رو به پایان است. بسیاری از مقامات صنعت آلمان عقیده دارند توقف این روند نزولی تقریبا غیرممکن است و بسیاری از چیزها باید به سرعت تغییر کنند. زیربنای ماشین صنعت آلمان در حال سقوط است.

آمریکا به تدریج اروپا را کنار گذاشته و به دنبال رقابت با متحدان خود در آن سوی اقیانوس اطلس برای سرمایه‌‌‌گذاری‌‌‌های جوی است. چین به رقیب بزرگ‌تری تبدیل شده و دیگر خریدار سیری‌‌‌ناپذیر کالاهای آلمانی نیست. اما توقف خریدگاز طبیعی ارزان قیمت روسیه ضربه نهایی به تولید کارخانه‌‌‌ای آلمان بود.

برخی صاحبان صنعت عقیده دارند کاهش تولید کارخانه‌‌‌ای که کمتر از ۲۰درصد از اقتصاد این کشور را تشکیل می‌دهد، اگر تدریجی باشد نگران‌کننده نیست. اما این فرآیند در نهایت سرنوشت کارخانه دوسلدورف را برای بسیاری از تولیدکنندگان رقم خواهد زد. در شرایطی که آلمان با افول بخش صنعت خود دست‌وپنجه نرم می‌‌‌کند، آینده آن چندان مطمئن نیست. وزیر دارایی آلمان در این ماه گفت: «ما دیگر رقابت‌پذیر نیستیم و چون رشدی نداریم، روزبه‌روز فقیرتر می‌‌‌شویم». رئیس تجارت خارجی در اتاق بازرگانی و صنعت آلمان عقیده دارد سرعت تغییرات ساختاری در این کشور خیره‌کننده است.

برخی از کارخانه‌های خارجی هم در آلمان در حال تعطیلی هستند یا حجم تولید خود را کاهش داده‌‌‌اند. در برخی موارد تغییرات صنعتی تدریجی انجام می‌شود مانند کوچک کردن طرح‌های توسعه و سرمایه‌‌‌گذاری. در موارد دیگری خطوط تولید و تعداد کارکنان کاهش پیدا می‌‌‌کنند. آلمان هنوز تولیدکنندگان کوچک و فعال بسیاری دارد که باعث شده برخی تصور کنند صنعت‌‌‌زدایی همه‌جانبه چندان نزدیک نیست. اما با توقف اصلاحات، مشخص نیست چه چیزی می‌تواند روند این افول را آهسته‌‌‌تر کند.‌/تسنیم