افزایش عدالت در تخصیص اعتبار

معاون اداره اطلاعات بانکی بانک‌مرکزی تصریح کرد: بحث شفافیت در همه زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها قطعا به کشور و نهاد سیاستگذار کمک می‌کند و انتشار اطلاعات مربوط به تسهیلات کلان افراد را تشویق می‌کند که بازپرداخت تسهیلات را انجام دهند. با انتشار این اطلاعات مطالبات معوق کاهش‌یافته و تخصیص اعتبار عادلانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر بوده‌است. ایزدپناه با بیان اینکه مهم‌ترین دغدغه بانک‌مرکزی، انتشار آمار صحیح است، گفت: پس از جمع‌آوری اطلاعات، تجزیه و تحلیل با دقت انجام می‌شود و در صورت وجود اشکال اطلاعات برگشت داده خواهد شد تا اصلاحات لازم انجام شود.

در رسانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها اعلام‌شده که چهار بانک اطلاعات خود را بارگذاری نکردند، اما این‌طور نیست، بلکه این بانک‌ها اطلاعات را ارسال کردند، اما به دلیل مشکلی که وجود داشت، در هنگام انتشار به این نتیجه رسیدیم که باید اطلاعاتشان اصلاح شود. ایزدپناه تاکید کرد: بانک‌های ملی، توسعه تعاون، آینده و صادرات اطلاعات خود را ارسال کردند، اما هنوز منتشر نشده و این‌طور نیست که اطلاعات خود را به بانک‌مرکزی ارسال نکرده باشند، بلکه اگر این‌طور بود بانک‌مرکزی با آنها برخورد می‌کرد. سامانه سمات نیز شخص‌محور است و براساس کد ملی افراد، اطلاعات جمع‌آوری می‌شود و با تکمیل دیگر سامانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و اتصال آنها به سامانه سمات از این پس اطلاعات از طریق این سامانه منتشر خواهد شد. او افزود: به مرور زمان با تکمیل سامانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دیگر، نیازی نیست که اطلاعات از بانک‌ها جمع‌آوری شود و از سال‌۱۴۰۱ که در قانون بودجه‌انتشار اطلاعات تسهیلات کلان بانک‌ها تصویب شد تاکنون سیاست‌های بانک‌مرکزی رو به جلو بوده و در آینده اطلاعات دقیق و بهتری منتشر می‌شود.

ایزدپناه با اشاره به این موضوع که بانک‌مرکزی با بانک‌های متخلف تعارف ندارد، بیان کرد: معاونت نظارت بانک‌مرکزی با بانک‌هایی که اطلاعات را منتشر نکنند، برخورد می‌کند و اگر لازم باشد به مقام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های نظارتی فرادستگاهی نیز اعلام می‌شود، به همین جهت در سال‌گذشته گزارش‌هایی از عدم‌ارائه اطلاعات بانک‌ها به مجلس اعلام کردیم./ایبنا