احیای انرژی هسته‌‌‌‌ای در اروپا

با این‌حال فاتح بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی در نخستین نشست انرژی هسته‌‌‌‌ای در بروکسل که فروردین‌‌‌‌ماه با حضور نمایندگان کشورهای دارای برنامه‌های انرژی هسته‌‌‌‌ای موجود یا خواهان آن برگزار شد، درباره استفاده از انرژی هسته‌‌‌‌ای گفت: بدون حمایت انرژی هسته‌‌‌‌ای، ما هیچ شانسی برای دستیابی به اهداف اقلیمی خود در زمان مقرر نداریم. پس از حادثه اتمی فوکوشیما در ژاپن در سال‌۲۰۱۱ که آلمان را بر آن داشت فورا ۶ نیروگاه هسته‌‌‌‌ای خود را تعطیل کند و رآکتورهای باقی‌مانده خود را به‌‌‌‌تدریج از کار بیندازد، سه نیروگاه آخر را در آوریل۲۰۲۳ تعطیل کرد، اما نیاز به یافتن جایگزینی برای گاز روسیه پس از تنش اوکراین در سال‌۲۰۲۲ و تعهد اتحادیه اروپا به کاهش ۵۵‌درصدی انتشار گازهای گلخانه‌‌‌‌ای تا سال‌۲۰۳۰ علاقه مجدد به انرژی هسته‌‌‌‌ای را افزایش داده‌است، بااین‌حال کشورهای اتحادیه اروپا در مورد ارتقای انرژی هسته‌‌‌‌ای با دو گروه کشور با دیدگاه‌های مخالف روبه‌رو هستند؛ یک دیدگاه به رهبری فرانسه که معتقد است توسعه انرژی هسته‌‌‌‌ای حیاتی است و دیگری شامل کشورهای ضدانرژی هسته‌‌‌‌ای اتریش و آلمان که می‌خواهند بر منابع تجدیدپذیر مانند انرژی باد و خورشید تمرکز کنند.

 در همین زمینه نخست‌‌‌‌وزیر مجارستان گفت: اروپا باید خود را از گروگان‌بودن در سیطره رویکردهای ایدئولوژیک رها کند. در بیانیه مشترک نشست یادشده، کشورها متعهد شدند با اتخاذ تدابیری مانند فراهم‌‌‌‌‌کردن شرایط برای حمایت و تامین مالی رقابتی در طول عمر رآکتورهای هسته‌‌‌‌ای موجود، برای استفاده کامل از ظرفیت انرژی هسته‌‌‌‌ای تلاش کنند. طبق این بیانیه همچنین امضاکنندگان به ساخت نیروگاه‌های هسته‌‌‌‌ای جدید و استقرار فوری رآکتورهای پیشرفته از جمله رآکتورهای کوچک مدولار در سراسر جهان با حفظ بالاترین سطح ایمنی و امنیتی متعهد شدند.

تامین مالی انرژی هسته‌‌‌‌ای

رافائل گروسی، رئیس آژانس انرژی اتمی سازمان ملل‌متحد گفت که تامین مالی یک موضوع کلیدی است و افزود که با انرژی هسته‌‌‌‌ای باید در زمین‌‌‌‌ بازی ‌برابر با سایر پروژه‌های انرژی برخورد شود. وی تاکید کرد: ما هنوز یک ساختار بین‌المللی و نهادی داریم که تامین مالی پروژه‌های هسته‌‌‌‌ای را ممنوع می‌کند، اما از زمان کنفرانس اقلیمی کاپ۲۸، بیشتر کشورها اکنون توافق کردند که انرژی هسته‌‌‌‌ای بخشی از راه‌‌‌‌حل است که باید به تامین بودجه‌آن کمک شود. گروسی افزود: بسیاری از تصمیم‌های موسسات مالی به این بستگی دارد که دولت‌ها چیزی را بخواهند یا با آن مخالفت نکنند. نخست‌‌‌‌وزیر بلژیک هم مشارکت بانک سرمایه‌گذاری اروپا در تامین مالی احداث رآکتورهای جدید را پیشنهاد کرد و گفت: هیچ کمبودی در تامین مالی خصوصی وجود ندارد.

برعکس، آنچه کمبود وجود دارد، نبود شرایط مناسب برای تامین مالی خصوصی است و یک بانک چندجانبه باید اهرمی برای افزایش سرمایه‌گذاری باشد. نخست‌‌‌‌وزیر بلژیک همچنین در پاسخ به پرسشی گفت که زنجیره‌های تامین صنعت هسته‌‌‌‌ای اروپا باید در سریع‌ترین زمان ممکن از روسیه جدا شوند و در عین‌حال عملیات موجود را متعادل کنند. هم‌‌‌‌اکنون چند کشور اروپایی برای تامین و نگهداری رآکتورهای خود به فناوری و اورانیوم روسیه وابسته هستند. ایالات‌متحده نیز به‌دنبال احیای انرژی هسته‌‌‌‌ای است. جان‌پودستا، مشاور ارشد رئیس‌‌‌‌جمهور ایالات‌متحده در امور انرژی پاک گفت: ما از ابتکار فرانسه برای تشویق بانک جهانی و سایر بانک‌های توسعه برای حذف محدودیت در تامین مالی انرژی هسته‌‌‌‌ای حمایت می‌کنیم. وی افزود؛کنگره آمریکا اخیرا ۲.۷میلیارد دلار برای ازسرگیری برنامه غنی‌‌‌‌سازی به‌ویژه برای سوخت‌های پیشرفته مانند اورانیوم با غنای پایین (HALEU) تصویب کرد که طبق گفته انجمن جهانی هسته‌‌‌‌ای اورانیوم غنی‌‌‌‌شده‌است که بیشتر در رآکتورهای تحقیقاتی و تولید ایزوتوپ‌‌‌‌های پزشکی استفاده می‌شود.