در ۱۲ مهر امسال براساس ابلاغیه‌ای به گمرکات اجرایی، قرار شد هرگونه ثبت غیرحضوری تلفن‌همراه و بعد از خروج از گمرکات اجرایی (مبادی ورودی) توسط مسافران ممنوع شود و اظهار و ثبت تلفن‌همراه مسافران فقط در محل مبادی ورودی و پس از احراز هویت دقیق و تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور انجام شود. اما طولی نکشید که تشکیل صف‌های طولانی و چند ساعته موجب تعلل بسیار مسافران در سالن‌های ورودی شد که نه تنها باعث ایجاد خطر برای مسافران، بلکه کارکنان گمرک با توجه به محدودیت‌های موجود شد. در نهایت گمرک ایران طی نامه‌ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا با اعلام گزارشی از شرایط موجود درخواست کرد که جهت جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و همچنین در راستای رضایتمندی مسافران ورودی و نظام‌مند کردن فرآیند رجیستری، اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل، به‌صورت غیرحضوری و پس از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک انجام شود تا ضمن جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی از اجرای طرح، از تجمع و شیوع بیماری کووید-۱۹ جلوگیری شود. بر این اساس، شرایط رجیستری دوباره تغییر کرد و غیرحضوری شد؛ به‌طوری‌که تمام فرآیندی که مسافر در سالن ورودی گمرک برای اظهار و ثبت اطلاعات اولیه انجام می‌دهد، کمتر از یک دقیقه زمان‌بر بوده و مابقی، غیرحضوری انجام می‌شود. درآستانه غیرحضوری شدن رجیستری گوشی تلفن‌همراه، «مهرداد جمال‌ارونقی» معاون فنی گمرک ایران در گفت‌وگو با «ایسنا» جزئیات این جریان را تشریح کرده است.

ارونقی با بیان اینکه در نتیجه مذاکرات صورت گرفته بخشنامه قبلی درخصوص چگونگی انجام فرآیند رجیستری گوشی همراه مسافر ورودی لغو و شیوه‌نامه جدید به گمرکات اجرایی ابلاغ شده و از اول دی ماه اجرایی می‌شود، در این رابطه توضیح داد: از روز دوشنبه، ثبت اطلاعات مسافر و مشخصات گوشی تلفن‌های همراه در بدو ورود و قبل از خروج از سالن مسافری پس از اظهار گوشی از سوی مسافر و رویت آن توسط متصدیان گمرکات اجرایی و ثبت اطلاعات آن از طریق بارکدخوان انجام می‌شود. بعد از این مرحله، انجام ادامه فرآیند رجیستری گوشی‌های مسافری وارده به‌صورت غیرحضوری بوده و طی یک ماه از تاریخ ورود و در سامانه «EPL» از سوی مسافر انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه مسافر دارای گوشی تلفن‌همراه نو، باید در بدو ورود نسبت به تکمیل و تحویل اظهارنامه مسافری به ارزیابان سالن ورودی اقدام کند، افزود: باید مشخصات مسافر و گوشی همراه فرد به‌ویژه «IMEI» تلفن‌همراه، در اظهارنامه ذکر شده باشد و قبل از خروج از سالن مسافری تحویل تا مراحل ثبت اطلاعات در بارکدخوان توسط گمرک انجام شود. معاون فنی گمرک تاکید کرد: مسافران دارای گوشی تلفن‌همراه باید توجه داشته باشند در صورت عدم اظهار و ارائه اطلاعات خود و گوشی همراه به گمرک در بدو ورود و خارج شدن از سالن مسافری به‌دلیل به‌وجود محدودیت‌های سیستمی دیگر امکان ادامه فرآیند رجیستری در بستر سامانه EPL وجود ندارد.

ارونقی همچنین در مورد مسافرانی که موفق به انجام رجیستری نشده‌اند، یادآور شد: آن دسته از مسافران ورودی به کشور از تاریخ ۱۲ تیر ماه تا اول دی ماه که بنا به دلایل مختلف موفق به انجام رجیستری گوشی تلفن‌همراه خود نشده‌اند می‌توانند از طریق سامانه موردنظر و بدون حضور فیزیکی در گمرک اجرایی نسبت به انجام فرآیند رجیستری به‌صورت غیرحضوری (اینترنتی) و از طریق سامانه اقدام کنند.

این مقام مسوول در گمرک ایران در رابطه با سامانه EPL توضیح داد: این سامانه رجیستری به سامانه گذرنامه ناجا متصل است و چنانچه مسافران ورودی در بازه زمانی موردنظر وارد کشور نشده یا اساسا مسافر نبوده باشند، امکان رجیستری گوشی این افراد وجود نخواهد داشت. به گفته وی، با توجه به راه‌اندازی مجدد سامانه EPL در بستر اینترنتی استفاده از سامانه مرچنت (سامانه قبلی برای رجیستری) برای مسافران ورودی دارای گوشی تلفن‌همراه میسر نیست.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند