قول تجاری سفیر به فعالان اقتصادی

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان برگزاری دوره‌‌‌های آموزشی با هدف معرفی ظرفیت‌‌‌های تجارت با کشور ترکمنستان را یک نیاز دانست و اضافه کرد: برای استفاده بیشتر از ظرفیت تجارت با ترکمنستان دوره‌‌‌های آموزشی با حضور اساتید و فعالان حوزه ترکمنستان برگزار می‌شود. وی خاطرنشان کرد: در این دوره‌‌‌های آموزشی تلاش می‌شود تا توانایی ظرفیت تولید و تجارت کشور به تجار و بازرگانان عضو اتاق مشترک ایران و ترکمنستان معرفی شود. بهرامی برگزاری تورهای صنعتی و اعزام و پذیرش هیات‌‌‌های تجاری را از اقدامات مهم برای توسعه روابط بین دو کشور برشمرد و گفت: با پذیرش هیات تجاری و معرفی ظرفیت‌‌‌های تولیدی کشور می‌توان صادرات را افزایش داد. وی به ارتباط مستمر بازرگانان ایرانی با همتای خودشان در ترکمنستان تاکید کرد و افزود: حضور تجار در فضای کسب و کار ترکمنستان یکی از خواسته‌‌‌های جدی ما در این نشست از سفیر ترکمنستان بود اما گلایه‌‌‌هایی مبنی بر ارسال کالای نامرغوب وجود داشت.

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان تصریح کرد: ما به سفیر ترکمنستان در این خصوص قول دادیم تا با کمک بخش دولتی نظارت بیشتری بر صادرات کالا داشته باشیم و بخش خصوصی هم در این زمینه بیشتر دقت کند. وی تاکید کرد: اگر لازم باشد تفاهم‌نامه‌‌‌ای با سازمان استاندارد، وزارت بهداشت و گمرک منعقد شود تا کیفیت کالا بررسی و نظارت دقیق‌تری صورت گیرد. بهرامی خرید گاز از ترکمنستان را به عنوان درخواست بخش خصوصی مطرح کرد و گفت: قرار شد تمام خواسته‌‌‌های کشور در این زمینه به دولت ترکمنستان انتقال داده شود. وی موضوع صدور ویزای بلندمدت را از دیگر خواسته‌‌‌های تجار ایرانی دانست و افزود: نزدیک به ۳۰۰ نفر عضو اتاق مشترک ایران و ترکمنستان هستند که تعداد زیادی نیست از این رو قول مساعد گرفتیم تا برنامه‌ریزی برای صدور ویزای بلند‌مدت برای بازرگانان تسریع شود.

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان ایجاد خط گذرگاه مرزی برای استان خراسان شمالی را خواسته بحق مردم این استان دانست و افزود: این موضوع را پیشنهاد دادیم که در کمیسیون مشترک مطرح شود تا ظرفیتی به صادرات کشور اضافه شود. به گفته وی، نساجی، پتروشیمی و مواد معدنی از کالاهای مورد علاقه کشور ترکمنستان است از این رو باید با استفاده از ظرفیت استان‌‌‌ها و تولید این محصولات مراودات تجاری بین دو کشور در این زمینه افزایش یابد. وی با تاکید بر اینکه سفیر ترکمنستان در خاتمه جلسه قول پیگیری خواسته‌های هیات‌مدیره اتاق مشترک ایران و ترکمنستان را داد، افزود: از صنعتگران، فعالان اقتصادی، تجار و اعضای اتاق مشترک ایران و ترکمنستان می‌‌‌خواهم که خواسته‌هایشان را به دبیرخانه اتاق مشترک اعلام کنند.