افزایش اقبال سرمایه‌گذاران به بورس با کمک تجدید ارزیابی دارایی‏‏‌ها

 به گزارش «ایرنا»  عباس علی‌‌‌آبادی اظهار کرد: افزایش نرخ تورم در بلندمدت موجب شده تا در طول زمان، ارزش دفتری دارایی‌‌‌ها ارتباط خود را با ارزش واقعی شرکت‌ها از دست بدهد. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: همچنین به‌‌‌روز نشدن ارزش دارایی‌‌‌ها و در نظر نگرفتن هزینه استهلاک آنها متناسب با ارزش روز، سبب شناسایی سودهای موهوم خواهد شد. وی اعلام‌‌‌کرد: مالیات و تقسیم این سودهای موهوم باعث کاهش شدید توانایی بنگاه‌‌‌ها در سرمایه‌گذاری و آسیب توان تولید کشور می‌شود و در نتیجه، تجدید ارزیابی دارایی شرکت‌ها، اقدامی مثبت و در راستای رشد شفافیت است.

سیاستگذاری درست برای بازگشت اعتمادها به بورس

علی‌‌‌آبادی با بیان اینکه در کشورهای توسعه‌یافته، بورس اوراق بهادار یکی از منابع اصلی تامین مالی بنگاه‌‌‌ها به شمار می‌‌‌رود، گفت: به دلیل برخی سیاست‌‌‌های غلط در چند سال گذشته، اقبال سرمایه‌گذاران به بورس کاهش یافته و اثر مهم‌ترین منبع تامین مالی بنگاه‌‌‌ها در شرایط تنگنای مالی دولت، کاهش یافته است. وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه‌‌‌داد: در این راستا باید عموم مردم را با کمک سیاست‌‌‌های درست، رشد شفافیت و پیش‌بینی‌‌‌پذیر کردن محیط کلان به نفع تولیدکنندگان به این باور رساند که در مقایسه با بازار ارز، طلا یا مسکن، بیشترین بازدهی را می‌توان از طریق سرمایه‌گذاری در تولید آن هم از مسیر بازار سرمایه به دست آورد.وی اضافه‌‌‌کرد: در صورت شکل‌‌‌گیری درست این باور در میان مردم و سرمایه‌گذاران، سرمایه‌‌‌ها از بازارهای غیرمولد به سمت تولید حرکت می‌‌‌کنند و بورس اوراق بهادار یکی از محل‌‌‌های اصلی جذب سرمایه‌‌‌های خرد در شرکت‌های تولیدی خواهد شد.

برنامه‌‌‌های وزارت صمت برای افزایش تولید یا حذف قیمت‌‌‌گذاری دستوری

علی‌‌‌آبادی به برنامه‌‌‌های وزارت صمت برای افزایش تولید اشاره کرد و گفت: با تدوین برنامه‌‌‌های منسجم به دنبال افزایش رونق تولید و رشد سود تولیدکنندگان به جای دلالان و واسطه‌‌‌ها هستیم. وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: همچنین برنامه‌‌‌هایی مانند حرکت به سمت تک نرخی کردن ارز، افزایش صادرات، حذف قیمت‌‌‌گذاری دستوری در کنار حذف برخی رانت‌‌‌ها و حمایت‌‌‌های نامحدود و غیر‌مشروط برای برخی صنایع را در دستور کار داریم.