عبور صادرات از 2 میلیارد دلار در منطقه ویژه خلیج فارس

دنیای اقتصاد- بندرعباس: محمدرضا پیرحسینلوبا بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در سال ۱۴۰۲ عملکرد بسیار درخشانی از خود به جای گذاشته افزود: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و تلاش‌های صورت گرفته در این منطقه جهش قابل توجهی در میزان تولید و صادرات مواد معدنی و همچنین ارزآوری برای کشور شاهدبودیم.

وی اظهارداشت: در سال ۱۴۰۲ بیش از ۹ میلیون و ۶۹۶ هزار تن تولید انواع مواد معدنی در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس تولید شد درحالی که در سال ۱۴۰۱ ، ۸میلیون و ۹۱۰هزار تن محصول تولید شده که درمقایسه رشد ۹ درصدی را نشان می‌دهد.

وی افزود: تنوع تولید محصولات چشمگیر بود با این حال اسلب، آهن اسفنجی، بریکت، بیلت و گندله از مهم‌ترین تولیدات ما در این برهه زمانی بوده است.وی، میزان صادرات از اسکله اختصاصی منطقه در سال ۱۴۰۱ را بالغ بر ۴ میلیون۱۰۶ هزار اعلام کرد و گفت: این میزان صادرات در سال ۱۴۰۲ به بالغ بر ۱۰ میلیون و ۲۵۳ هزار تن رسید که با رشد ۱۴۹ درصدی یک جهش بی‌نظیر را نشان می‌دهد.

پیرحسینلو اضافه کرد: ارزش صادرات انجام شده در سال ۱۴۰۱، ۲.۱ میلیارد دلار بوده که این میزان در سال ۱۴۰۲ به ۲.۶ میلیارد دلار رسید که ۲۳ درصد رشد را نشان می‌دهد.به گفته مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، اعتماد به نظرات مردم در ظهور و تجلی ظرفیت‌های اقتصادی، تقویت انگیزه‌های عمومی برای ایجاد جهش در تولید، فراهم کردن زمینه مشارکت مردم در اقتصاد و تنوع‌بخشی به شیوه‌های تأمین مالی، از محرک‌های افزایش تولید در این منطقه بزرگ اقتصادی بوده است.

وی در پایان اظهارداشت: هم اکنون ۱۵ پروژه فعال زیرساختی در منطقه به ارزش سه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در دست اقدام است، همچنین ۲۲ شرکت با سرمایه‌گذاری چهار میلیارد و ۷۰۵ میلیون‌دلاری در منطقه فعالیت دارند .