صادرات بیش از 6 میلیون تن کالا از بنادر غرب هرمزگان

دنیای اقتصاد- بندرعباس: مرتضی سالاری، با اشاره به جهش ۲۴ درصدی تخلیه و بارگیری کانتینر یخچالی افزود: در این مدت ۱۴۶ هزار و ۸۲۷TEU  کانتینر یخچالی با تناژ یک میلیون و ۶۲۰ هزار و ۶۶۴ تن تخلیه و بارگیری شد. وی حجم صادرات کانتینر یخچالی از طریق بنادر غرب استان در این بازه زمانی را ۷۳  هزار و ۴۱۳TEU اعلام کرد که نسبت به میزان صادرات کانتینر یخچالی ۱۱ ماهه سال گذشته ۱۲ درصد افزایش داشته است.

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان، میزان صادرات کالاهای نفتی و غیرنفتی شامل میوه و تره بار، خشکبار، مواد معدنی و مصالح ساختمانی را شش میلیون و ۳۰۲ هزار و ۲۱۸ تن اعلام کرد.

به گفته سالاری؛ سه میلیون و ۱۱۰هزار و ۴۱۵ تن با افزایش هفت درصدی مربوط به صادرات غیرنفتی و سه میلیون و ۱۹۱هزار و ۸۰۳ تن به صادرات نفتی اختصاص دارد. وی ادامه داد: چهار میلیون و ۱۲۹هزار و۹۲۱ تن فرآورده نفتی و غیرنفتی به صورت رویه کابوتاژ (حمل و نقل ساحلی) در بنادر غرب استان هرمزگان جابه‌جا شد.

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان در ادامه از افزایش ۲۵ درصدی ترانزیت نفتی و غیرنفتی و همچنین ترانزیت حجمی افزون بر ۱۶۶ هزار دستگاه خودرو در بندرلنگه خبرداد.

سالاری گفت: در این دوره زمانی حجم ترانزیت کالاهای نفتی و غیرنفتی که عمده آن محموله خودرو بوده به ۳۸۹ هزارو ۹۳۰ تن رسید که نشانگر افزایش  ۲۵ درصدی است. در این مدت بیش از ۱۶۶ هزار و ۴۷۶ خودرو با ۱۵ درصد افزایش از طریق بندرلنگه به کشورهای آسیای میانه، عراق و افغانستان ترانزیت شد.