طی این اظهارات، پوتین برای اولین‌بار اعلام کرد که بخش دوم این خط لوله با طول بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر با گاز پر شده است و تاکید کرد که فعال‌شدن این خط لوله به‌طور اجتناب‌ناپذیر قیمت گاز را در اروپا که اخیرا به بالاترین رقم خود رسیده است، کاهش می‌دهد. وی گفت به محض شروع جریان گاز، تاثیر مثبت «فوری» بر بازار احساس خواهد شد.

پوتین توضیح داد: این مطمئنا تاثیر فوری بر قیمت در بازار نقدی و خرید لحظه‌ای خواهد داشت و البته همه کشورها و مردمی که گاز روسیه را مصرف می‌کنند، خودشان آن را احساس خواهند کرد.

 بر اساس این گزارش، انتظار می‌رود که توقف فرآیند صدور مجوز این خط لوله در آلمان ادامه داشته باشد. پیش‌بینی‌ها حاکی است که پیش از پایان نیمه اول سال۲۰۲۲ این مجوز از سوی سازمان‌های نظارتی آلمان صادر نخواهد شد.

طی یک مصاحبه جداگانه، یکی از مقامات بلندپایه کرملین نیز افزایش قیمت گاز در اروپا را بحرانی خودساخته خواند که عمدتا به دلیل عدم‌برنامه‌ریزی مقامات این قاره رخ داده است.

الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه گفت: پیش‌بینی درباره اینکه دوره قیمت‌های بالای گاز چه زمانی به پایان می‌رسد، دشوار است. به‌نظر من باید عرضه گازی وجود داشته باشد که تقاضای اروپا را به‌طور کامل پوشش دهد.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند