آرشیو روزنامه شماره ۵۱۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۱۷۱

 • بازار نفت پس از بازگشت ایران

  دنیای‌اقتصاد: با برگزاری چند دور مذاکره هسته‌ای که احتمال برداشته شدن تحریم‌ها در چند ماه آینده را بالا برده است، تحلیلگران روی سرعت بازگشت ایران به بازار جهانی نفت متمرکز شده‌اند. خوش‌بینانه‌ترین تخمین درباره افزایش تولید به سطح پیش از تحریم‌ها، ۳ تا ۶ ماه پس از توافق است. این بازگشت، رقابت بین تولیدکنندگان به‌خصوص دارندگان گریدهای مشابه با ایران را افزایش می‌دهد.
 • افت شدید سرمایه‌گذاری‌های بالادستی نفت جهان

  شانا: موسسه ریستاد انرژی در تازه‌ترین برآوردش اعلام کرد که تاثیر کاهشی شیوع ویروس عالم‌گیر کرونا در سرمایه‌گذاری‌های بالادستی صنعت نفت جهان در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ حدود ۲۸۵ میلیارد دلار خواهد بود و در حالی که این سرمایه‌گذاری‌ها از سال ۲۰۲۲ به آرامی روند افزایشی به خود می‌گیرد، اما همچنان به سطح پیش از بحران کرونا نمی‌رسد.
 • لحظه شماری برای پایان بحران سوخت در آمریکا

  ایسنا: کمبود گسترده بنزین در کرانه شرقی آمریکا با ازسرگیری فعالیت بزرگ‌ترین خط لوله سوخت رسانی این کشور پس از حمله سایبری یک هفته پیش، روز شنبه تا حدودی فروکش کرد. تعطیلی شش روزه شبکه خط لوله سوخت شرکت کلونیال پایپ لاین، جدی‌ترین حمله سایبری علیه زیرساخت آمریکا بود که باعث خرید وحشت زده سوخت توسط مردم و خالی شدن جایگاه‌های سوخت از بنزین شد. بیش از ۱۳۴۰۰ جایگاه سوخت در شرق و جنوب آمریکا در بررسی انجام شده از طریق اپلیکیشن شرکت گازبادی روز شنبه بنزین نداشتند که کمتر از ۱۶۲۰۰ جایگاه سوخت در روز جمعه بود. صبح شنبه حدود ۸۱ جایگاه سوخت در واشنگتن دی سی سوخت نداشتند که نسبت به ۸۸ درصد در روز جمعه بهبود داشت. کمبود سوخت در فلوریدا و مریلند اندکی بهبود یافت اما اوضاع در کارولینای شمالی تغییری نکرده است. در این بین، پاتریک دی هان، مدیر تحلیل نفت شرکت گازبادی گفت: تقاضا برای بنزین در آمریکا ۶/ ۱۲ درصد نسبت به هفته پیش افت پیدا کرده که این کاهش احتمالا به دلیل کاهش خرید وحشت زده پس از تعطیلی خط لوله کلونیال پایپ لاین بوده است.
 • بررسی تکنیکال فلز آلومینیوم

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار : روند کلی قیمت هر تن فلز آلومینیوم، صعودی برآورد می‌شود، در چهار هفته گذشته قیمت این فلز اساسی تقریبا با ۶/ ۴درصد افزایش از محدوده ۲ هزار و ۲۵۰ دلار به محدوده ۲ هزار و ۴۵۰ دلار رسید. در این میان به سطوح بالاتر از ۲ هزار و ۵۵۰ دلار نیز دست یافت که نتوانست در آن محدوده‌ها دوام بیاورد و با فشار عرضه مواجه شد.

بیشتر