دعوت عام به سینمای مستند

اکران شماری از این گونه فیلم‌ها در گروه هنر و تجربه، راه‌اندازی شبکه تلویزیونی اختصاصی برای نمایش آثار مستند، گسترش جشنواره‌های مستند و... از مهم‌ترین رخدادهایی است که علاقه‌مندی مخاطبان به این سینما را افزایش داده و بازار نسبتا قابل توجهی را در پیرامون چنین آثاری شکل داده است.

معرفی یک فیلم مستند از سوی ایران به آکادمی اسکار در سال۲۰۲۰ به خوبی نشان‌دهنده رونق این سینما در سال‌های اخیر در کشور است.

به هر روی مجریان جشنواره سینما حقیقت تصمیم گرفته‌اند تا برای گسترش هرچه بیشتر این هنر، در دو روز متوالی شش فیلم مستند را برای دوستداران این نوع سینما اکران کنند.

مستند‌های «بازگشت به لوکا»، «همنوایی عاشقانه» و «آذرآبادگان» از ساعت ۱۶ یکشنبه ۳ تیرماه و مستندهای «نفس»، «هولاین در ایران» و «تکثیر در اسارت» نیز از ساعت۱۶ روز دوشنبه ۴تیرماه در سالن حقیقت مرکز روی پرده می‌روند.

بازگشت به لوکا: به کارگردانی محسن شیرزایی، درباره چهار ملوان بلوچ است که ۶سال از عمرشان را در اسارت دزدان دریایی سومالیایی گذرانده‌اند. آنها اکنون آزاد شده‌اند و چالش‌های تازه‌ای دارند.

همنوایی عاشقانه: به کارگردانی آذر مهرابی درباره علی‌اکبر ۹۵ساله و مرضیه ۸۵ساله زوج کهنسالی است که در روستای کویری دستجرد عاشقانه زندگی می‌کنند و اتفاقات تازه‌ای را در زندگی خود تجربه می‌کنند.

آذرآبادگان: به کارگردانی حامد کلجه‌ای روایتی از شکل‌گیری «فرقه دموکرات آذربایجان» بعد از جنگ جهانی دوم برای تجزیه استان‌های شمال غربی از ایران است.

نفس: به کارگردانی علیرضا باغشنی روایتگر داستان مامایی است که سقط‌های غیرپزشکی در شهرستان نیشابور او را بر آن می‌دارد که دست به کاری بزند.

هولاین در ایران: به کارگردانی هادی آفریده داستان سفرهای «هانس هولاین» معمار سرشناس قرن بیستم به ایران را به تصویر کشیده است.

تکثیر در اسارت: به کارگردانی مهدی ایمانی شهمیری درباره زندگی و حفاظت از یوزهای ایرانی است.

آخرین پایش جمعیتی نشان می‌دهد، یوز ایرانی در لبه تیز انقراض قرار دارد، به همین خاطر سازمان محیط زیست تصمیم می‌گیرد تکثیر یوز در اسارت را آغاز کند.