گروه صنعت و معدن: هفتمین مجمع جهانی آب به عنوان بزرگ‌ترین رویداد بین‌المللی سال در بخش آب از امروز (۲۳ فروردین) تا ۲۸ فروردین در دو شهر دگو و جئونگ‌بوگ کره‌جنوبی برگزار خواهد شد. این مجمع با مشارکت دولت‌ها، بخش خصوصی، جوامع علمی و صنایع توسط شورای جهانی آب و با هدف فراهم کردن بستری برای تسهیل گفتمان در حوزه چالش‌های بین‌المللی بخش آب پایه‌گذاری شده است و از سال ۱۳۷۵ هر سه سال یک‌بار برگزار می‌شود.

در ادامه برگزاری این نشست‌ها، هفتمین مجمع جهانی آب با رویکرد جلب مشارکت جوامع مدنی، موسسان و کارشناسان از نقاط مختلف جهان، برای ارائه راهکارهای مطمئن برگزار خواهد شد.

در پایان هفتمین مجمع جهانی آب همچون گذشته یک بیانیه درباره سیاست‌های جهانی و منطقه‌ای آب صادر می‌شود که دارای ابعاد سیاسی و حقوقی بوده و شامل آخرین نکته‌های مورد تفاهم جامعه بین‌الملل در این زمینه خواهد بود.

شعار «آب برای فردای ما» برای هفتمین مجمع جهانی آب انتخاب شده که این شعار نشان‌دهنده عزم جامعه جهانی برای پیشرفت با استفاده از اقدام‌های منسجم برای مقابله با چالش‌های بخش آب است.

هدف از برگزاری اجلاس جهانی آب ارتقای سطح آگاهی‌های عمومی، ایجاد عزم سیاسی و بستر مناسب برای پیاده‌سازی راهکارهای مقابله با مسائل بحرانی بخش آب در سطوح مختلف از جمله بالاترین سطح تصمیم‌گیری است تا حفاظت، گسترش، برنامه‌ریزی، مدیریت و مصرف آب در تمام ابعاد را برای همه جانداران کره زمین با تضمین پایداری محیط زیست فراهم آورد.

از ایران هیاتی به سرپرستی حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو و شماری از مدیران ارشد آب کشور همچون رحیم میدانی، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، حمیدرضا جانباز، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، بهرام طاهری، مشاور وزیر نیرو در امور محیط زیست، ایمنی و بهداشت، مرتضی افتخاری، رئیس مرکز تحقیقات آب، سیدعلی چاوشیان، رئیس مرکز منطقه‌ای آب شهری (تحت پوشش یونسکو)، حسین غفوری، سرپرست مرکز بین‌المللی قنات و سازه‌های آبی و یک گروه کارشناسی در این مجمع حضور خواهند داشت.