وی افزود: در اواخر پاییز سال ۱۴۰۱ موضوعی با عنوان «مدیریت توامان آب و برق» در وزارت نیرو دنبال شد، به این صورت که با اطلاعات دریافتی از کنتورهای هوشمند برق، اعمال مدیریت در بخش آب انجام شود؛ عملیات اجرایی این طرح با توسعه و استقرار زیرساخت‌‌‌های آن کلید خورد.

سخنگوی صنعت آب کشور گفت: به منظور جلوگیری از اضافه‌برداشت‌‌‌ چاه‌‌‌های کشاورزی دارای پروانه که نیمی از آنها برق‌دار شده یا قابلیت برق‌دار شدن را دارند، این چاه‌‌‌ها مکلف به نصب کنتور هوشمند شدند و هدف‌گذاری پیاده‌سازی تحویل حجمی بر این میزان چاه در نظر گرفته شد. وی بیان کرد: ۸۰‌درصد برداشت آب زیرزمینی در بخش کشاورزی از ۵۰‌درصد چاه‌‌‌های برق‌دار اتفاق می‌‌‌افتد که اهمیت این چاه‌‌‌ها برای انجام کشاورزی‌‌‌های وسیع و بزرگ را نشان می‌دهد. به همین منظور، در نظر داریم این حجم از بخش کشاورزی را ذیل این طرح قرار دهیم. قاسم‌‌‌زاده گفت: طبق برآوردهای صورت‌گرفته، حدود ۶میلیارد مترمکعب برداشت مازاد در قالب طرح تحویل حجمی آب قابل مدیریت است، اما این طرح نیازمند بسترسازی و ارتباط مستمر با کشاورزان است تا آنها از اعمال مدیریت وزارت نیرو در قالب طرح مدیریت توامان آب و برق آگاهی کافی یابند.

وی افزود: در آغاز این طرح از طریق پیامک و رسانه‌‌‌ها، اطلاع‌‌‌رسانی لازم صورت گرفت و میزان مصرف مجاز آب کشاورزان در ماه و سال به آنها اطلاع داده شد و مقدار حجم مصرفی و میزان باقی‌مانده نیز پیامک شد تا کشاورزان نسبت به مدیریت مصرف اطلاع کافی داشته باشند و چنانچه آب از میزان معین بیشتر استفاده می‌‌‌شد، برق چاه آنها به میزان مصارف خانگی محدود می‌‌‌شد. قاسم‌‌‌زاده بیان کرد: پیامک‌‌‌های ارسالی به مشترکان در سه‌دسته اطلاع‌رسانی، هشدار و محدودیت قرار می‌گیرد و تا حد ممکن کشاورزان را نسبت به میزان مصرف آنها آگاه خواهیم کرد تا آب را مدیریت کنند و بتوانند تا انتهای فصل کشت از آب بهره‌‌‌مند شوند.  سخنگوی صنعت آب گفت: در بهمن‌‌‌ماه سال گذشته پیش‌بینی‌‌‌های بارشی تحقق نیافت و کشور با ۵۰‌درصد کاهش بارش مواجه شد؛ بنابراین این موضوع باعث تغییر در برنامه‌‌‌ریزی‌‌‌ها شد تا منابع حداقلی که از سه‌سال خشک متوالی در اختیار بود، به نحو بهینه استفاده شده و تمام بخش‌‌‌های مصرف در کشور با حداقل تنش روبه‌رو شود. این مقام مسوول افزود: اما از اواخر اسفندماه سال گذشته تاکنون شاهد بارش‌‌‌‌‌‌های بسیار خوبی در کشور بوده‌‌‌ایم، به نحوی که چهار سامانه پربارش، مناطق مختلفی از کشور از جمله مناطق غرب، شمال، شمال شرق، جنوب و جنوب شرق را تحت‌‌‌الشعاع قرار داد که متوسط بارش کشور را بسیار بهبود بخشید.

وضعیت بارش در خراسان‌رضوی همچنان مطلوب نیست

قاسم‌‌‌زاده با بیان اینکه اکنون نسبت به وضعیت نرمال، تنها با ۹‌درصد کاهش بارش روبه‌رو هستیم، بیان کرد: تجربه خشکسالی در چهار سال اخیر باعث شد در مصرف منابع آبی و برنامه‌‌‌ریزی‌‌‌ها دقت را افزایش دهیم. همچنین با کمک اطلاع‌‌‌رسانی‌‌‌ها، جلب مشارکت مردم و آگاه‌‌‌سازی در خصوص آثار مثبت مدیریت مصرف به انجام رسید.

وی در خصوص آخرین وضعیت بارش در کشور خاطرنشان کرد: با ورود سامانه بارشی اخیر در نیمه جنوبی کشور و دریافت بارش‌‌‌های بسیار خوب، نسبت به سال گذشته، ۵‌درصد رشد بارش را شاهد هستیم.

سخنگوی صنعت آب کشور، میزان کاهش بارش در استان‌‌‌های بوشهر، فارس، خراسان‌رضوی و سمنان را حدود ۳۰‌درصد اعلام کرد و افزود: در این میان خراسان‌رضوی با توجه به بارش نامناسب در سال گذشته و کاهش چشمگیر و نزدیک به صفر ورودی سد دوستی، شرایط ویژه‌‌‌تری را سپری می‌کند. قاسم‌‌‌زاده گفت: چهار استان آذربایجان‌های شرقی و غربی، یزد و سیستان و بلوچستان در وضعیت بالای نرمال بارش قرار دارند و در مجموع ۱۷استان شرایط نرمال یا بالای نرمال و ۱۴استان شرایط زیر نرمال را ‌تجربه می‌کنند.

تهران همچنان با ۲۸‌درصد کاهش بارندگی روبه‌روست

سخنگوی صنعت آب با اشاره به وضعیت بارندگی در استان تهران گفت: این استان به‌رغم دریافت بارش‌‌‌های مناسب، همچنان ۲۸‌درصد کاهش دارد و از جمله مناطقی است که باید مدیریت مصرف در آن

رقم بخورد.قاسم‌‌‌زاده با ارائه آماری از بارندگی‌‌‌ها در فصول گذشته سال آبی جاری اظهار کرد: در حالی که باید در پاییز ۳۳‌درصد و در فصل زمستان ۴۵‌درصد از بارش کشور اتفاق می‌‌‌افتاد، شاهد ۱۷‌درصد کاهش بارش بودیم؛ اما در فصل بهار تاکنون، حدود ۶۰‌درصد افزایش بارش رخ داده است.