معرفی بازیگران برتر کشاورزی

مجموعه گزارش‌‌‌‌های «صنعت‌‌‌‌سنج»، فصل جدیدی را در توانمندسازی کسب و کارهای ایرانی و تقویت تصمیم‌گیری آگاهانه برای سرمایه‌گذاران و شرکت‌های بین‌المللی رقم می‌‌‌‌زند. این مجموعه توسط «شرکت مشاوره مدیریت ایلیا» تدوین شده و با بررسی صنایع مختلف ایران، درصدد ارائه‌‌‌ ترکیبی منحصر به فرد از جنبه‌‌‌‌های مختلف اقتصاد ایران است.

اولین سری از این گزارش‌‌‌‌ها با عنوان «صنعت‌‌‌‌سنج صادرات» همزمان با ششمین نمایشگاه ایران-اکسپو در هشتم اردیبهشت‌‌‌‌ماه ۱۴۰۳ منتشر می‌شود. این سری به ارائه‌‌‌ اجمالی هفت صنعت کلیدی ایران (کشاورزی، خودرو، غذا و نوشیدنی، لوازم خانگی، معدن و فلزات پایه، پتروشیمی، دارو) به دو زبان فارسی و انگلیسی می‌‌‌‌پردازد و شامل چهار بخش اصلی است:

•نگاهی به اقتصاد کلان ایران

•آمارها و روندهای کلی صنعت

•آمار صادرات

•بازیگران کلیدی

گزارش «صنعت‌‌‌‌سنجِ کشاورزی» در چهار بخش مجزا به بررسی این صنعت مهم می‌‌‌‌پردازد:

بخش اول نگاهی اجمالی می‌‌‌‌اندازد به روندهای کلی حاکم بر اقتصاد کلان ایران طی سال‌‌‌‌های ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۲. در این بخش سهم بخش‌‌‌‌های اصلی تولید ناخالص‌‌‌‌داخلی بررسی و نشان داده شده که سهم بخش‌‌‌‌های کشاورزی طی سال‌‌‌‌های مورد بررسی در حدود ۶درصد کل تولید ناخالص‌‌‌‌ داخلی باقی مانده است.

در بخش دوم به معرفی کلی و روندهای کشاورزی پرداخته می‌شود که مبتنی بر داده‌های وزارت جهاد کشاورزی و مرکز آمار است.

گزیده ای از یافته‌‌‌‌ها و عناوین:

•درمیان بخش‌های اصلی تولید ناخالصی، بین سال‌های ۱۳۹۰-۱۴۰۱، بیشترین نرخ رشد مرکب سالانه به ترتیب مربوط به خدمات ۴درصد، کشاورزی ۲ درصد ، صنعت و معدن ۱ درصد بوده و نفت و گاز با نرخ ۴-درصد افت داشته است.

•در بازه‌‌‌ زمانی ۱۳۸۹ تا ۱۴۰۱، حجم تولید محصولات کشاورزی ایران، با نرخ رشد مرکب سالانه ۳ درصد، رشد کرده و به ۱۱۱ میلیون تن رسیده که ۷۸درصد آن مربوط به محصولات زراعی است.

•با توجه به آمارهای اعلامی وزارت جهاد کشاورزی، به نظر می‌رسد صنعت مرغ ایران با ۲.۶ میلیون تن تولید در سال ۱۴۰۱، با نیمی از ظرفیت خود در حال تولید است.

در بخش دوم بر اساس آمار گمرک حجم کل و ارزش کل مربوط به صادرات کشاورزی همچنین مقاصد اصلی صادرات کشاورزی بررسی شده‌‌‌‌اند.

طبق این گزارش:

•طی بازه ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱، حجم صادرات کشاورزی ایران، با نرخ مرکب ۵درصد سالانه رشد کرده و در همین بازه ارزش صادرات کشاورزی ایران با نرخ ۱-درصد کاهش یافته که حاکی از ارزان‌‌‌‌فروشی یا فروش‌‌‌‌ اقلام ارزان است.

•سهم عراق از صادرات محصولات کشاورزی ایران طی سال‌‌‌‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱ حدود ۱۰درصد کاهش یافته‌‌‌‌ که ناشی از افزایش دو برابری حجم صادرات برای امارات و افزایش دو برابری ارزش صادرات برای روسیه در همین دوره بوده است.

در بخش سوم، ایلیا اقدام به معرفی بازیگران برتر این صنعت طبق طبقه‌‌‌‌بندی «سازمان مدیریت صنعتی» کرده است. طبق این طبقه‌‌‌‌بندی چهار شرکت برتر در میان ۵۰۰ شرکت برتری ایران در حوزه کشاورزی فعالند که عبارتند از: سپید ماکیان، فکا، گلشدت نمونه اصفهان، شیر ملارد.

در مجموع این گزارش می‌تواند منبع جامعی برای سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خارجی باشد تا با نهفتگی‌‌‌‌های اقتصاد ایران و نقش کلیدی که می‌تواند در بازار جهانی ایفا کند آشنا شوند.