درخواست اورژانسی برای واکسن ایرانی

رئیس ستاد اجرایی فرمان‌امام در مراسم باران‌برکت، با اشاره به تولید نخستین واکسن ایرانی کرونا توسط ستاد اجرایی فرمان‌امام، از صدور مجوز تزریق اورژانسی واکسن کوو ایران برکت خبر داد. همچنین در این مراسم امضای تفاهم‌نامه بنیاد برکت با دو وزارتخانه برای آبرسانی به ۵۰۰ هزار روستایی و احیای ۳۰۰ قنات و ایجاد ۱۲هزار شغل انجام شد. با افتتاح صدها پروژه توسط بنیاد برکت، از صبح دیروز ۵۰۰ روستای محروم کشور دارای آب شرب شدند و برای آبرسانی به ۵۰۰ روستای دیگر هم تفاهم‌نامه همکاری امضا شد. صبح دیروز «باران برکت»، با حضور رئیس ستاد اجرایی فرمان‌امام، مدیران‌عامل بنیاد برکت و بنیاد احسان، مدیرعامل شرکت آبفا و معاون وزیر جهادکشاورزی و جمعی از مسوولان این دو وزارتخانه در محل نمایشگاه دائمی ستاد اجرایی فرمان‌امام در تهران برگزار شد. مخبر در بخشی از سخنانش به بحث تولید نخستین واکسن ایرانی کرونا توسط ستاد اجرایی فرمان‌امام اشاره کرد و گفت: همان‌طور که وزیر بهداشت اعلام کردند با توجه به موفقیت خیره‌کننده واکسن کوو ایران‌برکت در مراحل مطالعات بالینی، به‌زودی مجوز تزریق اورژانسی این واکسن صادر خواهد شد و یک میلیون دز از این واکسن که قبلا در کارخانه شفافارمد تولید و انبار‌شده در اختیار مردم قرار می‌گیرد. او ادامه داد: تا پایان خرداد حداقل ۳ میلیون دز و تا شهریور ۵۰ میلیون دز واکسن تحویل وزارت بهداشت خواهیم داد.

رئیس ستاد اجرایی فرمان‌امام با تاکید بر امن و موثر بودن این واکسن افزود: اولین دز این واکسن در مرحله تست انسانی به دخترم تزریق شد و خودم هم با افتخار همین واکسن ایرانی را با اطمینان کامل خواهم زد و همان‌طور که قبلا هم اعلام کردیم به‌رغم درخواست ۷ کشور برای خرید آن، تا زمانی‌که نیاز مردم داخل کشور تامین نشود برنامه‌ای برای صادرات آن نخواهیم داشت. محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان‌امام در این مراسم گفت: حدود یک‌سال پیش تفاهم‌نامه‌ای را با وزارت نیرو امضا کردیم و متعهد شدیم که در آبرسانی به ۵۰۰ روستای محروم و بی‌آب کشور مشارکت کنیم و امروز با افتتاح این پروژه‌ها در نقاط مختلف کشور، بیش از ۵۰۰ هزار نفر از آب شرب برخوردار خواهند شد.

او افزود: حجم سرمایه‌گذاری برای بهره‌برداری از این طرح‌ها بیش از ۶۱۰میلیارد تومان بوده که ۴۰۰ طرح به‌صورت لوله‌کشی و ۱۰۰ طرح به‌صورت آبرسانی سیار صورت گرفته است.

رئیس ستاد اجرایی فرمان‌امام خاطرنشان کرد: در این سال‌ها هرجا در کشور مردم به مشکلی برخوردند و احساس کردیم معضلی در سطح بالا به‌وجود آمده، ستاد اجرایی فرمان‌امام درحد توانش ورود کرده و با مدل جهادی و مردمی برای رفع معضل اقدام کرده، چه در بحث واکسن و دارو و تجهیزات پزشکی، چه ایجاد اشتغال و محرومیت‌زدایی، چه توزیع بسته‌های معیشتی بین آسیب‌دیدگان کرونا و امدادرسانی در سیل و زلزله و تامین امنیت زنجیره غذایی و در این مورد هم آبرسانی به روستاها و احیای قنات‌ها در مناطقی که ازاین بحران رنج می‌برند.

علیمراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی نیز در این مراسم گفت: از دکتر مخبر بابت ورود جدی و پیگیرانه به بحث آب و احیای قنات‌ها ازطرف خودم و از طرف آقای وزیر تشکر می‌کنم، احیای قنات یعنی احیای زمین، احیای روستا و نهایتا احیای کشاورز که مهم‌ترین عامل رونق یک کشور است. او افزود: امروز بنیاد‌برکت اسباب یک اتفاق کلیدی را فراهم کرده، با همکاری بنیاد برکت و به خدمت گرفتن توان خود مردم، باید قنوات که یک میراث بزرگ و محصول ابتکار خود کشاورزان است را حفظ و مرمت کنیم چراکه آن را بهترین مسیر برای حل مشکل و رونق کشاورزی می‌دانیم. حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت آبفای کشور و معاون وزیر نیرو نیز در این مراسم گفت: در کمتر از یک‌سال به همت ستاد اجرایی فرمان‌امام و ورود جهادی بنیاد‌برکت ۵۰۰‌هزار نفر در روستاها از امروز از آب‌شرب لوله‌کشی برخوردار شدند، این کار با قواعد دست و پاگیر دولتی قابل اجرا نبود و با دستور دکتر مخبر این پروژه‌ها بدون توقف و بوروکراسی معمول انجام شد. باتوجه به سال کم‌آب و خشکی که در پیش داریم این پروژه‌ها می‌تواند موجب نجات جان بسیاری از روستاها شود.

معاون وزیر نیرو افزود: از طریق بنیاد احسان و به‌کارگیری توان گروه‌های جهادی نیز آبرسانی سیار به ۱۳۰‌روستا در سیستان و بلوچستان را آغاز کردیم که جادارد بابت راه‌اندازی این نهضت آبرسانی از ستاد اجرایی قدردانی کنم.در ادامه این برنامه، در ارتباطی ویدئوکنفرانسی با چهار استان، مهمانان در جریان جزئیات برخی از ۵۰۰ طرح «باران‌برکت» قرار گرفتند و با دستور رئیس ستاد اجرایی فرمان‌امام به بهره‌برداری رسیدند.