دیدار پوتین و اردوغان در اجلاس شانگهای / محور مذاکرات چه بود؟

«ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه در ضمن دیدار با «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه در جریان اجلاس سازمان همکاری شانگهای در شهر آستانه، پایتخت قزاقستان تاکید کرد: «روابط بین روسیه و ترکیه به رغم تمامی چالش‌ها در جهان گام به گام در حال پیشرفت است.»

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، اردوغان در این دیدار تاکید کرد ترکیه و روسیه در ضمن تقویت روابطشان به دنبال رساندن حجم تجارت خود به ۱۰۰ میلیارد دلار هستند.

دو رئیس جمهور در این دیدار در شهر آستانه به بحث در مورد همکاری هسته‌ای و مسائل مربوط به آن پرداختند.

«آلکسی لیخاچف»، رئیس شرکت دولتی «روس‌اتم» امروز چهارشنبه اعلام کرد مسائل مربوط به همکاری هسته‌ای در دستور کار مذاکرات بین روسای جمهور روسیه، ترکیه و چین در شهر آستانه خواهد بود.

لیخاچف به خبرنگاران گفت: «مسائل هسته‌ای در ضمن دیدارهای دوجانبه و در نشست‌ها با شرکت اردوغان و شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین در دستور کار تعاملات خواهند بود.»

بر اساس گزارش اسپوتنیک، اردوغان خطاب به پوتین تاکید کرد انتظار دارد او به ترکیه سفر کند.

اردوغان خاطرنشان کرد ترکیه مشتاق است که نیروگاه‌ برق اتمی آق‌قویو نیز در سریع‌ترین زمان ممکن عملیاتی شود.

او افزود: «ما با روسیه مذاکراتی پیرامون نیروگاه برق اتمی سینوپ داشتیم، من معتقدم می‌توانیم گام‌هایی جدی بر سر این مساله اتخاذ کنیم.»

اردوغان ادامه داد مایل است گام‌هایی جدی بر سر پروژه نیروگاه برق اتمی «سینوپ»، پروژه نیروگاهی مشترک دیگری بین مسکو و آنکارا اتخاذ شود.

در ماه مه ۲۰۱۰، روسیه و ترکیه توافق‌نامه‌ای را امضا کردند که یکی از شرکت‌های تابعه روس اتم نیروگاهی را در آق‌قویو شامل چهار واحد یک هزار و ۲۰۰ مگاوات VV ساخته و مالکیت و بهره‌برداری کند. این توافق‌نامه در ژوئیه ۲۰۱۰ توسط پارلمان ترکیه تصویب و کار مهندسی و پیمایش از سال ۲۰۱۱ در این سایت آغاز شد.

پوتین همچنین بعد از مواجهه با دعوت اردوغان از خود برای سفر به ترکیه در آینده نزدیک بیان داشت: «روابط بین روسیه و ترکیه به شکل پایداری به جلو می‌رود.»

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.