احتمال ایجاد فراکسیون مستقل راستگرایان در پارلمان اروپا

 ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان و هربرت کیکل، رئیس حزب راستگرای پوپولیست آزادی اتریش FPÖ یک فراکسیون راست جدید در پارلمان اروپا تأسیس خواهند کرد. اوربان و کیکل این موضوع را صبح امروز ( یکشنبه) در کنفرانس مطبوعاتی مشترک در وین اعلام کردند.

آندری بابیش، نخست وزیر سابق چک نیز در آنجا حضور داشت. آنها از دیگر احزاب اروپایی نیز خواستند به این اتحاد جدید بپیوندند. حزب فیدز اوربان در حال حاضر پس از خروج از ائتلاف EPP به دلیل برخی مناقشات در سال ۲۰۲۱، در پارلمان اروپا بدون فراکسیون است. FPÖ در حال حاضر به جناح هویت و دموکراسی (ID) تعلق دارد. بنابر تصمیمات اتخاذ شده فراکسیون جدید Patriots for Europe نامیده خواهد شد.

رهبر حزب افراطی آزادی اتریش در سخنانی گفت: امروز یک روز تاریخی است زیرا با این روز ما وارد دوره جدیدی در سیاست اروپا می شویم.» رهبر FPÖ گفت که اتحاد جدید قرار است به عنوان یک «موشک پرتاب» عمل کند تا دیگر احزاب اروپایی را وارد صحنه کند. این حزب قوی ترین نیرو در انتخابات اتحادیه اروپا در اتریش بود.

اوربان هم گفت: هدف ما این است که به زودی قوی ترین انجمن جناح راست در سیاست اروپا باشیم." مجارستان روز دوشنبه به مدت شش ماه ریاست دوره ای بر اتحادیه اروپا را بر عهده می گیرد.

رئیس حزب آنوی جمهوری چک متعلق به آندری بابیش، نخست وزیر سابق این کشور هم توضیح داد که گروه جدید در پارلمان اروپا در درجه اول بر دفاع از حاکمیت ملی در مقابل اتحادیه اروپا، مبارزه با مهاجرت غیرقانونی و لغو اقدامات آب و هوایی توافق سبز متمرکز است.

حزب افراطی جایگزینی برای آلمان هم اعلام کرد که همچنان برای شرکت در فراکسیون پارلمانی جدید باز است. آلیس وایدل، سخنگوی رهبر حزب در حاشیه کنفرانس حزب فدرال در اسن البته گفت که این "فرصت های جدیدی برای همکاری با احزاب دیگر" ارائه می دهد.

وی در عین حال گفت که چشم انداز احزاب اروپایی در طیف جناح راست "در حال حرکت" است و گزینه های مختلفی برای حزب افراطی جایگزینی برای آلمان "در بازار" وجود دارد. به گفته وی در حال حاضر، AfD هنوز تصمیمی در مورد عضویت گروهی آینده خود در پارلمان اروپا نگرفته است.

در آخرین دوره قانونگذاری، حزب افراطی جایگزینی برای آلمان بخشی از جناح راست ID در پارلمان اتحادیه اروپا بود. با این حال، کمی قبل از انتخابات اروپا در ژوئن کنار گذاشته شد. ID این موضوع را در درجه اول با نارضایتی از اظهارات افراطی ماکسیمیلیان کرا کاندیدای ارشد AfD برای انتخابات اروپا، ، توجیه کرد.

برای ایجاد یک فراکسیون سیاسی جدید در پارلمان اروپا، حداقل به ۲۳ نماینده پارلمان این نهاد نیاز است که حداقل یک چهارم از ۲۷ کشور عضو را نمایندگی کنند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.