20 هزار نیروی ناتو در جوار مرز بلاروس/ تهدید مینسک به استفاده از سلاح اتمی

موراویکو با بیان اینکه ارتش بلاروس در زمینه استفاده از سلاح‌های اتمی تاکتیکی آموزش دیده است، گفت: نیروهای مسلح ما در صورت تهدید حاکمیت بلاروس، آماده استفاده از سلاح‌‎های اتمی هستند.

وی در ادامه اظهارات خود، خاطرنشان کرد: ما یاد گرفته‌ایم که چگونه با اطمینان از این سلاح‌ها استفاده کنیم و مطمئن باشید که اگر خطری برای حاکمیت و استقلال کشورمان ایجاد شود، این کار را انجام خواهیم داد.

معاون اول شورای امنیت ملی بلاروس در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ۱۰ گردان ناتو در جوار مرزهای ما در کشورهای عضو ناتو مستقر شده‌اند، اظهار کرد: مجموع نظامیان ناتو که در حال حاضر در جوار مرزهای ما مستقر هستند به حدود ۲۰ هزار نفر می‌رسد.

موراویکو همچنین با اشاره به اینکه نیروهای مسلح بلاروس در حال مطالعه تکنیک‌ها و تمرین‌های نیروهای ناتو هستند، گفت: استقرار نظامیان ناتو در نزدیکی مرزهای بلاروس باعث شده است ما تمامی اقدام‌های آنها در کشورهای همسایه را از نزدیک زیر نظر داشته باشیم.

به گزارش ایرنا، معاون اول شورای امنیت ملی بلاروس پیش تر نیز گفته بود که کارشناسان این کشور از مهارت کافی برای استفاده از تسلیحات تاکتیکی هسته‌ای روسیه برخوردارند.

وی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی اس.تی.وی اظهار کرد: اگر آنها (مخالفان مینسک) فکر می‌کنند که ما قادر به استفاده از این تسلیحات نیستیم باید به آنها هشدار بدهم که با این افکار بی‌مهابا سعی نکنید توان بلاروسی‌ها در استفاده از چنین تسلیحاتی را بیازمایید؟

موراویکو این اظهارات را در پاسخ به «کیریل بودانوف» رئیس اداره اطلاعات وزارت دفاع اوکراین بیان کرد که گفته بود نیروهای بلاروس قادر به استفاده از تسلیحات هسته‌ای نیستند.

وی گفت: تاکید می‌کنم که کارشناسان ما پس از دریافت تسلیحات هسته‌ای از روسیه دوره کامل آموزشی (استفاده از این تسلیحات) را گذراندند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.