نخست‌وزیر آینده بریتانیا چه کسی خواهد بود؟

ریشی سوناک چند روز پیش به گمانه‌زنی‌ها درباره تاریخ برگزاری سراسری در این کشور پایان داد و اعلام کرد که این رقابت روز ۴ جولای (۱۴ تیر) برگزار خواهد شد.

دو ماه پیش گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال برگزاری انتخابات سراسری در انگلیس، پیش از تعطیلات تابستانی پارلمان مطرح بود اما پس از شکست سنگین حزب حاکم محافظه‌کار در انتخابات اخیر شوراهای شهر و از دست دادن بیش از 500 کرسی در شهرهای مختلف، تب گمانه زنی‌ها برای مدتی فروکش کرد.

سوناک دو هفته پیش درحالی دست به قمار سیاسی زد که ساعاتی قبل‌تر مرکز آمارهای ملی انگلیس اعلام کرده بود نرخ تورم در این کشور به پایین‌ترین حد طی 3 سال گذشته رسیده است. او در سخنان خود ادعا کرد که اقتصاد انگلیس نسبت به سایر کشورهای اروپایی پیش‌رو است و حزب محافظه‌کار به تلاش‌ها برای تقویت اوضاع معیشتی مردم، ادامه خواهد داد.

با وجود این، نتایج اکثر نظرسنجی‌ها حکایت از ان دارند که حزب حاکم محافظه‌کار نه تنها شانسی برای پیروزی در این انتخابات ندارد بلکه ممکن است شکستی سنگین را تجربه کند. تازه‌ترین یافته‌های موسسه معتبر یوگوو نشان می‌دهد که 47 درصد مردم انگلیس حامی حزب کارگر به رهبری آقای «کی‌یر استارمر» و 20 درصد طرفدار محافظه‌کاران هستند.

بر اساس همین اساس بسیاری از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که استارمر 61 ساله نخست‌وزیر آینده انگلیس خواهد بود تحلیلگران می‌گویند استارمر در چهار سال گذشته حزب کارگر را به سمت گرانیگاه‌های مرکزی در سیاست حرکت داده و چپ‌گراها را به حاشیه رانده است. اما او فردی محتاط به نظر می‌رسد و منتقدانش وی را آدمی خسته‌کننده توصیف می‌کنند.

با وجود این، با توجه به اینکه سیاست‌های انگلیس در سال‌های گذشته همواره پرآشوب بوده چنین تحلیل‌هایی را هنوز نمی‌توان قطعی دانست. هنگامی که بوریس جانسون در آخرین انتخابات سراسری پیروز شد نظر بسیاری از کارشناسان این بود که محافظه‌کاران دست‌کم تا یک دهه دیگر قدرت را در دست خواهند داشت. کمتر از 5 سال بعد انگلیس در وضعیتی قرار دارد که اکنون شاهد آن هستیم.

 

استارمر کیست؟

استارمر یک حقوق‌دان سابق مسائل حقوق بشر است که به یک دادستان دولتی تبدیل شد و در دوران رهبری «جرمی کوربین» بر حزب کارگر در کابینه سایه وزیر برگزیت بود. استارمر مانند کوربین خودش را سوسیالیست می‌داند.

او متولد 2 سپتامبر 1962 در محله سادرک در جنوب لندن و بزرگ‌شده شهر کوچکی در منطقه ساری (در نزدیکی پایتخت) است. پدرش کارگر بود و مادرش پرستار و هر دو از طرفداران پر و پا قرص حزب کارگر بودند. نام کوچک او را به یاد کی‌یر هاردی، از رهبران تاریخی جنبش سوسیالیستی بریتانیا و حزب کارگر، برگزیدند. استارمر از نوجوانی در حزب کارگر فعال بوده است و عضو سازمان جوانان آن موسوم به «سوسیالیست‌های جوان» در منطقه شرق ساری بود. او درس‌خوانده رشته حقوق در دانشگاه لیدز و سپس دانشگاه شهیر آکسفورد است و از سال 1987 در کار حرفه‌ای حقوق و وکالت بوده است.

روزنامه تایمز اسرائیل در سال‌های پیش از استارمر به عنوان «صهیونیستی با همسر یهودی» یاد کرده است. استارمر در سال‌های قبل گفته است: «اگر تعریف صهیونیست یعنی کسی که به دولت اسرائیل باور دارد به آن معنی من هم صهیونیست هستم.»

استارمر در جریان جنگ اسرائیل در غزه از اسرائیل حمایت کرده و گفته که طرفدار حمایت نظامی از این رژیم است. او در مصاحبه‌ای با شبکه ال‌بی‌سی در روز 11 اکتبر 2023 در پاسخ به این سوال که آیا اسرائیل حق قطع برق و آب به روی ساکنان غزه را دارد گفت: «فکر می‌کنم اسرائیل حق انجام این کار را دارد.»

حدود 10 روز بعدتر که انتقادها از او بالا گرفت مدعی شد که منظورش این بوده که اسرائیل حق دفاع از خودش را دارد. او علاوه بر این مدعی شده که آتش‌بس تنها به نفع حماس خواهد بود و بر همین اساس با پایان دادن به جنگ مخالفت کرده است.

استارمر همچنین نظر خودش را درباره دونالد ترامپ اینطور بیان کرده که او ضد ترام‍پ و حامی آمریکا است. او گفته است: «بریتانیا هنگامی که به پلی میان آمریکا و مابقی اروپا تبدیل شود قدرتمندترین است.»

در جنگ اوکراین نیز سیاست‌های استارمر به نظر می‌رسد تفاوت چندانی با سایر سیاستمدارن این کشور ندارد. او فوریه سال 2023 با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین دیدار کرد و بر حمایت لندن از کی‌یف تأکید کرد. استارمر همچنین خواستار محاکمه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در دادگاه‌های بین‌المللی شده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.