بحران در تامین نیروی پرستاری/ این مناطق بیشترین کمبود را دارند

 

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس عبادی، در نشست سالانه جهانی پرستاری و مامایی که به صورت مشترک توسط سازمان بهداشت جهانی، انجمن بین المللی پرستاران و کنفدراسیون بین المللی ماماها در ژنو برگزار شد، شرکت کرد.

حضور نماینده پرستاری کشورمان در نشست حضوری بعد از چهار سال و در شرایطی صورت گرفت که در سال‌های اخیر، به دلیل پاندمی کووید ۱۹، این نشست به صورت آنلاین برگزار شده بود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت، اهداف این نشست دو روزه را ارتقای رهبری پرستاری و مامایی در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین المللی در زمینه نیروی کار نظام سلامت و اولویت‌های بهداشت جهانی، ارزیابی پیشرفت‌ها و تسریع در اجرای دستورالعمل‌های استراتژیک جهانی برای پرستاری و مامایی (۲۰۲۵-۲۰۲۱) و تقویت مشارکت جهت ارائه گزارش داده‌های وضعیت پرستاری و مامایی جهان برشمرد.

عبادی افزود: در این اجلاس، ضمن طرح مباحث مرتبط با پرستاران و ماماها به عنوان بزرگ‌ترین گروه ارائه دهندگان خدمات سلامت در جهان، تجارب و درس آموخته‌های برخی کشورها در خصوص چگونگی مدیریت این چالش‌ها ارائه شد.

وی ادامه داد: سخنرانان با تاکید بر اشتغال ۲۹ میلیون پرستار و ۲.۲ میلیون ماما در جهان و نیاز به حداقل ۴.۵ میلیون پرستار و ماما تا سال ۲۰۳۰، بیشترین کمبود را در منطقه مدیترانه شرقی، آفریقا، آسیای جنوب شرقی و بخش‌هایی از آمریکای لاتین ذکر کردند.

عبادی در حاشیه این نشست، با مسئول ارشد دپارتمان پرستاری سازمان بهداشت جهانی، مدیران ارشد ICN و اعضای هیأت‌های مختلف از کشورهای منطقه و سایر کشورها دیدار و در خصوص به اشتراک گذاری توانمندی‌های ایران در حوزه پرستاری و دستاوردهای چند سال اخیر در این حوزه، ابراز تمایل کرد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.