خط ریلی رشت _کاسپین به بهره برداری می‌رسد + جزییات

خط آهن رشت _کاسپین که از پروژه ملی و فرامنطقه ای گیلان به شمار می‌رود فردا با حضور «مهرداد بذرپاش» وزیر راه و شهرسازی به بهره برداری می‌رسد.

خبر مرتبط
واکنش آمریکا به احداث خط ریلی رشت-آستارا/ نگران‌کننده است

معاون سخنگوی‌ وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری به احداث خط ریلی رشت-آستارا با همکاری ایران و روسیه واکنش نشان داد.

پروژه ریلی رشت _کاسپین در حالی فردا سه شنبه با حضور مقام عالی وزارت راه و شهرسازی به بهره برداری می‌رسد که سال‌ها روی زمین مانده بود اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم و در دور نخست سفر رئیس جمهور به گیلان؛ پیگیری، تکمیل و سرانجام رسانی این پروژه ریلی مهم و اقتصادزای کشور و منطقه مورد تاکید ویژه آیت الله شهید رئیسی قرار گرفت.

پروژه ریلی رشت _کاسپین با اعتبار بیش از ۳,۵۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری می‌رسد و از مصوبات مهم دور نخست سفر هیأت دولت به گیلان به شمار می‌رفت.

با بهره برداری از راه‌آهن رشت کاسپین، یکی از مهمترین زیرساخت‌های فعال‌سازی کریدورهای عبوری از کشورمان به ویژه گذرگاه شمال جنوب تکمیل می‌شود و اتصال ریل به منطقه آزاد انزلی، ظرفیت‌های ترانزیتی شمال کشور فعال می‌شود.

اجرای این پروژه علاوه بر اهمیت در حمل و نقل داخلی، بار و مسافر استان گیلان؛ از نظر ایجاد یک کریدور ریلی جدید برای صادرات و واردات کشور و همچنین ترانزیت کالا از مناطق شمالی کشور به خلیج فارس، آب‌های آزاد بین‌المللی و دیگر کشورهای همسایه ایران بسیار اهمیت دارد

آنطور که آمارها روایت می‌کند؛ عملیات اجرایی پروژه راه آهن رشت - کاسپین در سال ۱۳۸۵ کلید خورد اما از سال ۸۵ تا ۹۸ فقط سه درصد پیشرفت داشت و عمده کار آن از سال ۹۸ آغاز شده و با اصلی اجرای آن را دولت مردمی سیزدهم به دوش گرفت و سرانجام نهایی رساند تا صدای صوت قطار در سواحل انزلی شنیده شود.

در ساعات انتهایی شب دوشنبه، خبرگزاری‌ها از لغو سفر فردای وزیر راه و شهرسازی به استان گیلان خبر دادند. بنابراین برنامه افنتاح راه‌آهن رشت-کاسپین به زمان دیگری موکول خواهد شد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.