واکنش بورل درباره به رسمیت شناخته شدن فلسطین

روز چهارشنبه، ایرلند، نروژ و اسپانیا اعلام کردند که برای کمک به توقف حمله اسرائیل به غزه و احیای گفتگو‌های صلح که متوقف شده، کشور فلسطین را در ۲۸ مه به رسمیت می‌شناسند.

بورل گفت: به رسمیت شناختن کشور فلسطین هدیه‌ای به حماس نیست. تشکیلات خودگردان فلسطین حماس نیست، برعکس آنها عمیقاً با آن مواجه هستند.

مسئول اتحادیه اروپا افزود: اتحادیه اروپا قبلاً با تشکیلات خودگردان فلسطین گفتگو، ملاقات و آن ها را تامین مالی کرده است. هر بار که کسی تصمیم به حمایت از یک کشور فلسطینی می‌گیرد... اسرائیل آن را یک حمله یهودی ستیزانه تلقی می‌کند. تاکنون ۱۴۳ کشور از ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل فلسطین را به رسمیت شناخته‌اند.

در حال حاضر، تنها هشت کشور از ۲۷ عضو اتحادیه اروپا -لهستان، بلغارستان، رومانی، مجارستان، جمهوری چک، اسلواکی، سوئد و قبرس- فلسطین را به عنوان یک کشور به رسمیت می‌شناسند. از این میان، تنها سوئد در سال ۲۰۱۴ فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخت.

اتحادیه اروپا علی‌رغم تلاش‌های دیپلماتیک متعدد در این اتحادیه، فلسطین را به عنوان یک کشور به رسمیت نمی‌شناسد.تمام کشور‌های آفریقایی  به استثنای کامرون و اریتره - فلسطین را به عنوان یک کشور به رسمیت می‌شناسند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.