انتقاد آلمان از درخواست بازداشت مقامات اسرائیلی

 وزارت امور خارجه آلمان در بیانیه ای اعلام کرد که مانند سایر دادگاه های بین المللی، برلین به استقلال و رویه های دادگاه لاهه احترام می گذارد. به ادعای این وزارتخانه، درخواست همزمان برای صدور حکم بازداشت علیه رهبران حماس و مقامات اسرائیلی تصور نادرستی از یکسانی ایجاد کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که اسرائیل تا زمانی که قوانین بین المللی بشردوستانه و تعهدات آن اجازه دهند، حق دفاع از خود را دارد.

به گزارش ایرنا، «کریم خان» دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی امروز اعلام کرد که این دیوان به دنبال صدور حکم بازداشت برای «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر و «یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی و همچنین شماری از مقامات حماس است. این اولین باری است که دیوان کیفری بین‌المللی رئیس یکی از نزدیک‌ترین متحدانش، آمریکا را هدف قرار می‌دهد. هیاتی از قضات دیوان کیفری بین‌المللی درخواست کریم خان برای صدور حکم بازداشت را بررسی خواهند کرد.

دادستان دیوان کیفری بین‌المللی در گفت وگو با سی ان ان، اتهامات علیه نتانیاهو و گالانت را کشتار، ایجاد گرسنگی به عنوان روشی برای جنگ، جلوگیری از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه و هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان اعلام کرد.

ماه گذشته نتانیاهو در واکنش به بررسی جنایات رژیم اسرائیل در دیوان کیفری بین‌المللی این اقدامات را توهین به تاریخ خطاب کرده بود.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.