گفت‌وگوی بن‌سلمان و سالیوان در عربستان/ رایزنی درباره غزه و توسعه روابط

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید که برای موضوع آتش‌بس در غزه راهی عربستان شده بود، بامداد امروز یکشنبه با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان دیدار کرد. به گزارش‌ ایرنا به نقل از خبرگزاری واس عربستان، سالیوان و بن سلمان که در ظهران دیدار کردند، علاوه بر توقف جنگ در غزه، در خصوص روابط راهبردی دو کشور و راه‌های توسعه آن در زمینه‌های مختلف دیدار و گفت‌وگو کردند. در این دیدار همچنین درخصوص شکل نهایی پروژه‌های راهبردی میان عربستان و آمریکا رایزنی کردند.

از دیگر موضوعات مورد بحث دو طرف یافتن یک راه‌حل معتبر برای تشکیل دو دولت مستقل در فلسطین بود به نحوی که خواسته‌ها و حقوق قانونی ملت فلسطین را برآورده کند. آخرین تحولات منطقه‌ای، ضرورت توقف جنگ، برقراری آتش‌بس و تسهیل کمک‌های بشردوستانه به غزه از دیگر موضوعاتی بود که بن سلمان و سالیوان درباره آن به رایزنی پرداختند.

شنبه شب بود که کاخ سفید اعلام کرد، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه به وقت محلی برای دیدار و گفتگو با ولیعهد سعودی درباره جنگ غزه، واشنگتن را به مقصد ریاض ترک کرده است. به گزارش خبرنگار ایرنا، آدرین واتسون سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرد سالیوان و بن سلمان ولیعهد درباره موضوعات دوجانبه و منطقه ای از جمله جنگ غزه و تلاش های جاری برای دستیابی به صلح و امنیت پایدار در منطقه گفتگو کند.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که سالیوان امروز یکشنبه و پس از عربستان به سرزمین های اشغالی فلسطین سفر خواهد کرد تا با مقامات ارشد اسرائیل از جمله بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم دیدار و درباره جنگ غزه، «مذاکرات جاری برای آزادی همه گروگان‌ها» گفتگو کند.

مشاور امنیت ملی دولت جو بایدن پیش از سفر به عربستان و فلسطین اشغالی با نمایندگان ۱۷ کشور جهان که شهروندانی از آنان در جنگ اسرائیل اسیر شده بودند از جمله آرژانتین، اتریش، برزیل، بلغارستان، کانادا، کلمبیا، دانمارک، فرانسه، آلمان، مجارستان، لهستان، پرتغال، رومانی، صربستان، اسپانیا، تایلند و بریتانیا دیدار و گفتگو کرد. این گروه، ایده هایی را برای تضمین آزادی گروگان ها در غزه، با تمرکز ویژه بر راه هایی که می توانند بیشتر به عنوان یک گروه جمعی در محیط های عمومی و خصوصی رایزنی کند، بحث کرد.

این دیدار در حالی برگزار شد که به نظر می رسد مذاکرات آتش بس بین اسرائیل و حماس برای یک توافق برای تضمین آزادی گروگان ها و آتش بس در غزه بار دیگر به بن بست رسیده است. سفرا و نمایندگانی که با سالیوان دیدار کردند، راه‌هایی را برای اعمال فشار بر طرف‌های مذاکره‌کننده از جمله اسرائیل، مصر و قطر برای بازگشت به میز مذاکره و نهایی کردن آتش‌بس در غزه بررسی کردند.

این مقام دولت آمریکا گفت، یکی از ایده هایی که مورد بحث قرار گرفت، یافتن راهی برای داشتن صدایی واحد در سازمان ملل بود. این ۱۸ کشور در اواخر آوریل نیز بیانیه‌ای منتشر کردند که در آن خواستار آزادی همه گروگان‌ها شدند و هشدار دادند که سرنوشت این افراد «نگرانی بین‌المللی» است.

مشاور امنیت ملی جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، سفر برنامه ریزی شده خود به عربستان سعودی را برای دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور که یکی از موضوعات آن شامل عادی سازی احتمالی روابط عربستان با اسرائیل بود، فروردین ماه به به دلیل یک تصادف رانندگی و صدمه به دنده قفسه سینه اش به تعویق انداخت.

مقامات آمریکایی امیدوارند به توافقی دوجانبه با سعودی‌ها دست یابند و احتمالاً آن را به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل ارائه کنند که به عنوان طرف دیگر توافق شامل تعهد به راه کار دو کشوری است. سپس نتانیاهو با یک انتخاب روبرو می شود: اگر موافقت کند، می تواند یک توافق صلح تاریخی با عربستان سعودی را بدست آورد، اگر او نه بگوید، ممکن است به عنوان یک فرد مخالف شناخته شود و تمام حمایت آمریکا را از دست بدهد.

بسیاری در کاخ سفید با اشاره به جنگ در غزه، وابستگی نتانیاهو به شرکای ائتلاف راست افراطی خود و سیاست داخلی آمریکا فکر می کنند که توافق عادی سازی روابط میان عربستان و اسرائیل یک رویا است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.