پوتین و شی دیدار کردند

روسای جمهور چین و روسیه که روابط کشورهایشان را پیشتر به عنوان «دوستی بی‌حد و مرز» توصیف کرده‌اند امروز در پکن دیدار کردند.

این نخستین سفر خارجی پوتین بعد از انتخاب مجدد او به سمت ریاست‌جمهوری روسیه در ماه مارس و دومین سفر او به پکن طی ۶ ماه گذشته است. این سفر در بحبوحه قوت گرفتن نشانه‌ها از تغییر نظم جهانی صورت گرفته است.

تصاویر تلویزیون دولتی چین نشان داد پوتین در یک مراسم ویژه در بیرون «تالار بزرگ خلق» که یک ساختمان دولتی در ضلع شرقی «میدان تیان‌آنمن» در پکن است مورد استقبال شی جین پینگ قرار گرفت.

حین دیدار شی و پوتین سرودهای ملی دو کشور نواخته شد تا به این ترتیب سفر دو روزه پوتین به پکن آغاز شود. انتظار می‌رود دو طرف در این سفر به دنبال تعمیق روابط دوجانبه‌شان باشند که پیشتر آن را «دوستی بی‌حد و مرز» توصیف کرده‌اند.

در این دیدار شی خطاب به «دوست قدیمی‌اش»، ولادیمیر پوتین گفت که روابط چین و روسیه «موجب صلح» است. او اضافه کرد: «چین آماده همکاری با روسیه برای حفظ انصاف و عدالت است.»

وی اضافه کرد: «رابطه چین و روسیه امروز به سختی به دست آمده است و لازم است که دو طرف آن را ارج نهاده و پرورش دهند.»

ولادیمیر پوتین نیز به نوبه خود رابطه بین دو طرف را به عنوان «عوامل ثبات‌زا در عرصه بین‌المللی» توصیف کرد. او گفت: «روابط بین روسیه و چین فرصت‌طلبانه و علیه هیچ طرف دیگری نیست.»

رئیس‌جمهور روسیه در ادامه اظهاراتش گفت: «ما با کمک همدیگر به اصول عدالت و نظم جهانی دموکراتیک که بازتاب‌دهنده واقعیت‌های چندقطبی و مبتنی بر قوانین بین‌المللی است پایبند هستیم.»

ورود پوتین به پکن ساعاتی بعد از آن صورت گرفت که او از پیشروی نیروهای ارتش خود «در همه جبهه‌ها» در اوکراین تمجید کرد. ارتش روسیه از روز جمعه یک حمله غافلگیرکننده را در شمال شرق اوکراین آغاز کرده و به دنبال ایجاد یک منطقه حائل در «خارکیف» است.

چین در دو سالی که از آغاز جنگ در اوکراین گذشته تلاش کرده چهره یک میانجی و ناظر بی‌طرف در جنگ را ایفا کند. شی بعد از گفت‌وگو با پوتین در بیانیه‌ای اعلام کرد که دو طرف بر سر لزوم «راه حل سیاسی» برای حل و فصل این مناقشه تأکید کرده‌اند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.