پوتین و پاشینیان در مسکو دیدار کردند

کاخ کرملین از دیدار میان «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه و «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان خبر داد.

ایروان – متحد دیرینه مسکو – ماه‌هاست که از روابطش با روسیه انتقاد کرده و مدعی شده که نیروهای صلحبان این کشور در جریان درگیری با جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ دخالتی نکرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه ضمن اشاره به ویدئویی که کرملین منتشر کرده، از دیدار میان پوتین و پاشینیان خبر داده است.

پوتین خطاب به پاشینیان که برای نشست اتحادیه اقتصادی اوراسیا به مسکو سفر کرده بود، گفت: «روابط دوجانبه ما با موفقیت درحال پیشرفت است. ما همیشه به همکاری اقتصادی توجه می‌کنیم.»

خبر مرتبط
اولین مقصد سفر خارجی پوتین در دور جدید ریاست‌جمهوری مشخص شد

مقام ارشد کرملین اعلام کرد ولادیمیر پوتین اولین سفر خارجی دور جدید ریاست جمهوری خود را به چین انجام خواهد داد.

گفته شده است که رئیس‌جمهور روسیه هیچ اشاره‌ای به تنش‌های اخیر نکرده است.

در سپتامبر ۲۰۲۳ که جمهوری آذربایجان بار دیگر کنترل قره‌باغ را به دست گرفت و از حمایت روسیه برخوردار شد، تنش‌ها میان ایروان و مسکو بالا گرفت.

به گزارش اسپوتنیک، قفقاز جنوبی یکی از پرتنش‌ترین مناطق جهان محسوب می‌شود که بخشی از آن به دلیل درگیری طولانی مدت میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ است. بعد از تحرکات نظامی باکو در سپتامبر ۲۰۲۳، کنترل این منطقه که عمدتا از ارمنی‌ها تشکیل شده بود، به دست جمهوری آذربایجان افتاد و تقریبا همه ساکنان محلی به ارمنستان فرار کردند.

فاصله‌گرفتن ارمنستان از روسیه از وقتی آغاز شد که در زمان حمله غافلگیرانه نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان به قره‌باغ، ایروان، مسکو را به عدم حمایت از خود متهم کرد. از آن زمان ایروان عملا عضویت خود در سازمان پیمان امنیت جمعی با روسیه را به حالت تعلیق درآورده و میزبان رزمایش نظامیان آمریکایی بوده است. ارمنستان حتی به اوکراین کمک‌هایی ارسال کرده و برای عضویت در اتحادیه اروپا هم تمایل نشان داده است.

البته یک منبع سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) به اسپوتنیک گفت که این سازمان معتقد است ارمنستان همچنان عضو این سازمان است و تعاملاتی با آن وجود دارد، هرچند نه به طور کامل.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.