هشدار اردن درباره کنترل اسرائیل بر گذرگاه رفح

پادشاه اردن در سخنانی در جریان نشست کنگره آمریکا گفت که حمله رژیم صهیونیستی به گذرگاه رفح در جنوب نوار غزه فاجعه در این باریکه را تشدید می‌کند.

طبق گزارش خبرگزاری آناتولی، دیوان پادشاهی اردن در بیانیه‌ای در این اعلام کرد که عبدالله دوم در این نشست بر لزوم جلوگیری از حمله زمینی رژیم صهیونیستی به رفح تاکید کرد؛ چراکه این منطقه حدود ۱.۵ میلیون نفر از ساکنان غزه را که در نتیجه تجاوزات رژیم اشغالگر آواره شده‌اند، پناه داده است.

پادشاه اردن پیش از این نیز با «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا درباره تحولات غزه و حمله رژیم صهیونیستی به رفح دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

پادشاه اردن در این دیدار نیز خواستار اتخاذ اقدامی بین‌المللی برای ممانعت از وقوع یک «فاجعه جدید» در نتیجه حمله رژیم صهیونیستی به شهر رفح واقع در جنوب نوار غزه شد.

ارتش رژیم صهیونیستی شامگاه دوشنبه ۶ مه، عملیات نظامی خود را در شهر رفح آغاز کرد و روز سه شنبه اعلام کرد که کنترل بخش فلسطینی گذرگاه رفح را به دست گرفته و جاده بین گذرگاه و صلاح الدین را بسته است.

حمله هوایی ارتش رژیم صهیونیستی به رفح در شامگاه دوشنبه درحالی رخ داد که پیش از آن جنبش حماس در بیانیه‌ای از موافقت «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی این جنبش با طرح قطر برای آتش‌بس در غزه خبر داد.

طبق سندی که توسط خبرگزاری اسپوتنیک مشاهده شده است، توافقنامه آتش‌بس غزه که توسط جنبش فلسطینی حماس تایید شده است، توقف کامل جنگ را در دومین ماه از لحظه اجرایی شدن آن فراهم می‌کند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.