هشدار قرمز در پی وقوع گردو خاک اهواز/این دو شهر در وضعیت ناسالم+جزئیات

 

براساس اعلام سامانه پایش کیفی هوای کشور، در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ صبح براساس اندازه‌گیری ذرات معلق با اندازه ۲.۵ میکرون، وضعیت هوای ایستگاه نیوساید در شهر اهواز با شاخص ۱۵۲ و ماهشهر ۱۵۳ میکروگرم بر مترمکعب در وضعیت ناسالم و قرمز قرار دارد.

براساس این گزارش هوای ایستگاه‌های استانداری، حفاری، پادادشهر، اداره کل محیط زیست و پست برق شماره سه در اهواز به ترتیب با شاخص‌های ۱۳۹، ۱۳۴، ۱۳۶، ۱۱۲، اندیمشک ۱۱۹ و هندیجان ۱۰۶ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارند.

وضعیت هوای شهرهای بهبهان، حمیدیه، خرمشهر، دزفول، رامشیر، رامهرمز، شادگان، شوش، شوشتر و مسجدسلیمان به علت نبود آلودگی، قابل قبول اعلام شده است.

خبر مرتبط
هواشناسی لرستان هشدار جدی صادر کرد / از فردا گوش به زنگ باشید

بهروز مرادپور با اعلام صدور هشدار نارنجی هواشناسی در لرستان اضافه کرد: رگبار باران، رعدوبرق، رگبار تگرگ، خطر اصابت صاعقه و تندبادهای لحظه‌ای پیش‌بینی می‌شود.

همچنین طی امروز هوای شهر آبادان یا شاخص زیر ۵۰ از وضعیت سالم و پاک برخوردار است.

بر اساس این گزارش سال گذشته اهواز هیچ روز سالم و پاکی را نداشت.

وجود صنایع آلاینده در خوزستان از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، نیشکر و... موجب شده تا میزان آلایندگی در نقاط شهری و روستایی خوزستان بالا باشد که موجب بروز مشکلات بهداشتی و زیست محیطی برای ساکنان شده است.

افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان در شرایطی که هوا " ناسالم" است، باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل خودداری کنند و سایر افراد نیز باید این گونه فعالیت‌ها را کاهش دهند.

براساس طبقه‌بندی پنجگانه صورت گرفته در شاخص کیفیت هوا (AQI) از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول، ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

استان خوزستان ۲۵ ایستگاه پایش کیفی هوا دارد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.