آمریکا نیروهای خود را از نیجر خارج می‌کند

آسوشیتدپرس اعلام کرد که «علی لامین زین» نخست وزیر نیجر و «کورت کمپبل» معاون وزیر خارجه آمریکا توافق کردند که برنامه خروج نیروهای آمریکایی از نیجر را تدوین کنند.

هنوز جدول زمانی برای خروج نیروهای نظامی از نیجر تعیین نشده و قرار است که در روزهای آینده مذاکراتی در مورد گام‌های بعدی انجام شود.

نیجر نقشی محوری در عملیات نظامی آمریکا در منطقه «ساحل» آفریقا دارد و میزبان یک پایگاه هوایی بزرگ آمریکایی است. واشنگتن همچنین صدها میلیون دلار صرف آموزش نیروهای ارتش نیجر کرده است.

اما روابط نیجر و کشورهای آفریقایی در پی کودتای نظامی سال گذشته در این کشور آفریقایی تیره شد و حاکمان نظامی ابتدا خواستار خروج نیروهای نظامی فرانسه شدند.

آمریکا تلاش کرد تا توافق نظامی فعلی با نیجر را بازنگری کند اما توافق زین و کمپل نشان می‌دهد که واشنگتن در این باره موفقیتی نداشته است.

«پیتر فام» نماینده ویژه سابق آمریکا در امور منطقه ساحل گفت که عدم دسترسی به پایگاه‌های هوایی در نیجر یک ناکامی بزرگ برای آمریکا و متحدانش خواهد بود.

وی همچنین گفت که احتمالا سایر نیروهای خارجی اروپایی نیز از نیجر خارج خواهند شد و یافتن پایگاه‌های نظامی جدید در کوتاه‌مدت دشوار خواهد بود

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.