هشدار قرمز برای این استان صادر شد

سامانه بارشی بسیار فعال و گسترده‌ای طی یک الی دو روز گذشته، نیمه جنوبی کشور را به صورت کامل در بر گرفته است.

«معصومه احمدی» کارشناس هواشناسی درباره صدور هشدار قرمز برای استان سیستان و بلوچستان گفت: سامانه بارشی بسیار فعال و گسترده‌ای طی یک الی دو روز گذشته، نیمه جنوبی کشور را به صورت کامل در بر گرفته است.

وی ادامه داد: این سامانه بارشی، بارش‌های شدیدی را در این مناطق موجب شده است. از همین رو ما دومین هشدار سطح قرمز را در سال ۱۴۰۳ در سازمان هواشناسی کشور برای نیمه جنوبی استان سیستان و بلوچستان صادر کرده‌ایم.

این کارشناس هواشناسی تصریح کرد: برای امروز کماکان شدت بارش‌ها در نیمه جنوبی کشور ادامه دارد. درخصوص این بارش‌ها در سه سطح هشدار زرد، نارنجی و قرمز صادر شده است.

خبر مرتبط
باران در جاده‌های ۹ استان کشور

در آزادراه قزوین-کرج حدفاصل محمدشهر تا پل کلاک و محدوده گرمدره و آزادراه ساوه-تهران محدوده های دهشاد و فیروز بهرام ترافیک سنگین و در محور شهریار-تهران در اکثر مقاطع ترافیک نیمه‌سنگین است.

وی تاکید کرد: سطح قرمز هشدار برای نیمه جنوبی استان سیستان و بلوچستان صادر شده است، برای اواخر وقت امشب و کماکان تا فردا این شدت بارش‌ها به صورت رگبار رعد و برق، وزش باد بسیار شدید خواهد بود و طغیان رودخانه‌ها، جاری شدن سیلاب و روان‌آب و احتمال تخریب گسترده در این مناطق وجود دارد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه از چند روز قبل این هشدارها صادر شده بود، انشاءالله این مناطق در آمادگی کامل هستند و کمترین خسارت را خواهیم داشت.

احمدی با اشاره به صدور هشدار سطح نارنجی گفت: این هشدار نیز برای نیمه جنوبی کشور است در استان‌هایی مانند یزد، کرمان و مناطقی از شرق استان هرمزگان، کرمان و در مناطق گسترده‌ای از استان سیستان و بلوچستان شدت بارش‌ها در سطح هشدار نارنجی برای امروز است.

این کارشناس هواشناسی درباره هشدار سطح زرد گفت: در خیلی از مناطق جنوبی این هشدار صادر شده است. این سامانه بارشی به طور کامل در نیمه جنوبی کشور فعال است و به ویژه شدت بارش در جنوب شرق و جنوب شرق کشور خواهد بود.

وی تصریح کرد: از فردا به تدریج این سامانه بارشی نیمه شرقی و جنوب شرقی کشور را ترک خواهد کرد. اما باز هم در این مناطق بارش در این مناطق با شدت کمتر ادامه خواهد شد.

احمدی خاطرنشان کرد: هشدار قرمز برای این مناطق امروز صادر شده است و از فردا از شدت بارش‌ها کاسته خواهد شد.

وی ادامه داد: با عبور این سامانه بارشی در پایان هفته تا حدی در نیمه جنوبی کشور آرامش برقرار می‌شود. در بخش‌های شمال و شمال غرب ورود سامانه بارشی خیلی ضعیف‌تر از نیمه جنوبی کشور خواهد بود.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.