معاون رئیس جمهور سابق این کشور دست به خودکشی زد

 رافائل کوره‌آ رئیس جمهوری سابق اکوادور گفت که «خورخه گلاس» معاونش پس از تلاش برای خودکشی به بیمارستان منتقل شد. 
«سونیا ورا» وکیل گلاس آن را تایید کرد.

ورا همچنین در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که گلاس در اعتصاب غذا به سر می‌برد و «ما سرانجام با او تماس برقرار کرده‌ایم.»

مقام‌های زندان اعلام کردند که گلاس از خوردن غذا امتناع کرده و مریض شد و دوشنبه به زندان منتقل شد. وی روز دوشنبه از بیمارستان مرخص شد و به بیمارستان بازگردانده شد.

پلیس اکوادور روز جمعه در یورش به سفارت مکزیک گلاس را بازداشت کرد. دادستانی اکوادور معاون سابق رئیس‌جمهوری را به اختلاس متهم کرده است. گلاس در ماه دسامبر (آذر- دی) به عنوان مهمان وارد سفارت مکزیک در کیتو شده بود. در آن زمان، نماینده حقوقی وی گفت که این مقام سابق قربانی آزار و اذیت شده است.

در پی اقدام پلیس اکوادور، مکزیک و نیکاراگوئه در پی این اقدام روابط دیپلماتیک خود را با کیتو قطع کردند. کشورهای آرژانتین، بولیوی، برزیل، شیلی، کلمبیا، کوبا، پرو و ونزوئلا این اقدام را محکوم کردند.

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس جمهوری مکزیک در واکنش به اقدام پلیس اکوادور گفت که این اقدام احتمالا ناشی از بی‌تجربگی «دانیل نوبوآ» رئیس جمهوری ۳۶ ساله اکوادور یا مشاوره بد به وی بوده است.

وی این مساله را «اقدامی اقتدارگرایانه» خواند و درباره همتای جوان اکوادوری خود اظهار کرد: این امور زمانی رخ می دهد که دولت‌های ضعیف فاقد ظرفیت یا حمایت مردمی زمام امور را در دست می گیرند.

تنش‌ها میان دو کشور از روز چهارشنبه هفته گذشته آغاز شد؛ زمانی که رئیس‌جمهوری مکزیک درباره ترور فرناندو ویاویسنسیو نامزد ریاست جمهوری اکوادور اظهار نظر و این ترور را با خشونت‌های اخیر مکزیک در آستانه انتخابات ماه ژوئن (خرداد- تیر) این کشور مقایسه کرد.

دولت اکوادور در واکنش به این اظهارنظرها، سفیر مکزیک در کیتو را عنصر نامطلوب خواند و دستور اخراج وی را صادر کرد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.