جذب 3000 از نیروهای سابق واگنر در چچن

پس از کودتای نافرجام «یوگنی پریگوژین» رئیس سابق گروه نظامی واگنر در ژوئن ۲۰۲۳، مقامات روسیه به اعضای این گروه فرصتی دادند که یا با وزارت دفاع این کشور قرارداد امضا کنند یا به بلاروس بروند.

طبق گزارش خبرگزاری راشا تودی، رهبر چچن در پیام‌رسان تلگرام نوشت: «وزارت دفاع روسیه از پیش تعدادی جای خالی برای اسکان افراد جدید در یگان آخمات اختصاص داده است و سایر تشریفات در آینده‌ نزدیک ترتیب داده خواهد شد و نیروهای سابق واگنر به زودی در این یگان جذب خواهند شد.»

رمضان قدیروف ضمن آنکه نیروهای سابق واگنر را «باتجربه و بسیار کارآمد» خواند، گفت: این نیروها توانایی خود را در اوکراین ثابت کرده‌اند. هم‌چنین عضویت این نیروها در یگان آخمات گامی استراتژیک و مهم در جهت تقویت توان دفاعی کشور تلقی می‌شود.

او در پایان این پیام نوشت: ما تحت هدفی واحد، متحد هستیم تا از سرزمین مادری و منافع خود دفاع کنیم. من معتقدم که این تصمیم خیلی زود تاثیر چشمگیری بر روند عملیات ویژه نظامی خواهد داشت.

پیشتر شبکه الجزیره در گزارشی اشاره کرده بود که در پی مرگ «یوگنی پریگوژین»، متحد سابق «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه و بنیانگذار گروه واگنر بعد از کودتای شکست خورده سال گذشته میلادی او در روسیه،‌ سرنوشت این نیروی شبه‌نظامی در لیبی و آفریقا با ابهام مواجه شد.

این رسانه قطری در گزارشی با موضوع تداوم روند تقویت حضور و گسترش نفوذ روسیه در قاره آفریقا به گسترش نقش و جایگاه شرکت امنیتی خصوصی «واگنر» در این قاره به ویژه در لیبی اشاره کرد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.