دومینوی فرو ریختن پل فرانسیس اسکات

 فروریختن پل "فرانسیس اسکات کی" در شهر بالتیمور آمریکا که دسترسی مسیرهای اقیانوس اطلس به بندر اصلی این شهر را قطع کرد، اختلالات شدیدی را در حمل‌ونقل و زنجیره تأمین این کشور ایجاد کرده و ممکن است اثر دومینویی بر زنجیره‌های تامین جهانی نیز داشته باشد.

این پل چهار بانده روز سه شنبه پس از برخورد کشتی کانتینری "دالی" که با پرچم سنگاپور حرکت می‌کرد و جزئی از ناوگان غول کشتیرانی دانمارک یعنی مرسک بود، فروریخت.

خبر مرتبط
ریزش پل در چین بر اثر برخورد کشتی +فیلم

برخورد یک کشتی با پل در چین باعث ریزش جزئی آن شد.

در نتیجه این حادثه، بخش بزرگی از پل ۱.۶ مایلی (۲.۶ کیلومتری) به رودخانه پاتاپسکو سقوط کرد و چندین وسیله نقلیه از ارتفاع حدود ۵۵ متری در آب سقوط کردند و چندین نفر نیز جان خود را از دست دادند.

پل فرانسیس اسکات کی که در دهه ۱۹۷۰ ساخته شد، بر روی رودخانه پاتاپسکو قرار گرفته و تنها گذرگاهی است که نهمین بندر بزرگ تجاری آمریکا را به اقیانوس اطلس متصل می‌کند. بندر بالتیمور شلوغ ترین پایانه دریایی این کشور برای صادرات وسایل نقلیه است.

به گفته وس مور، فرماندار ایالت مریلند، هیچ بندر دیگری در این کشور بیشتر از بالتیمور وسایل نقلیه وارد نمی کند و سالانه بالغ بر ۸۵۰۰۰۰ خودرو و کامیون سبک وارد و خارج می‌شوند. قطعات مورد استفاده در مونتاژ خودروها نیز از طریق این بندر یا از روی پل عبور می‌کنند.

این بندر که مرکز اصلی حمل و نقل در ساحل شرقی محسوب می‌شود، همچنین ترانزیت حجم قابل توجهی از زغال سنگ را بر عهده دارد.

داده‌های مؤسسه "اس‌اندپی گلوبال" S&P Global نشان می‌دهد که در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳، تأسیسات این بندر به لحاظ بیشترین صادرات زغال سنگ در رده دوم قرار گرفت.

بنا بر گزارش ها، ۱۰ کشتی در داخل این بندر گیر کرده است چرا که پل فروریخته تنها راه ورودی و خروجی این بندر است. ۳۰ کشتی باری کوچک، یدک‌کش و کشتی‌های دیگر نیز در این بندر محبوس شده‌اند. نزدیک به ۴۰ کشتی که عازم بالتیمور بودند نیز مجبور به تغییر مسیر خود شدند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، با اشاره به نگرانی‌ها در مورد حمل و نقل و کسب و کارهای مرتبط با این بندر، تأکید کرد که این پل برای اقتصاد این کشور حیاتی است.

وی تصریح کرد که بندر بالتیمور حدود ۱۵۰۰۰ شغل را پشتیبانی می‌کند و روزانه بیش از ۳۰۰۰۰ وسیله نقلیه از پل این بندر استفاده می‌کنند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.