بازگشایی عمارت تاریخی دیوان‌خانه شیراز

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در آیین بازگشایی عمارت تاریخی دیوان‌خانه شیراز، از تقدیر از اقدامات انسان‌دوستانه مردم شیراز در سالگرد سیل نوروز سال ۱۳۹۸ خبر داد.

محمد ثابت اقلیدی امروز، ۲ فروردین در آیین بازگشایی عمارت تاریخی دیوان‌خانه شیراز و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: عمارت دیوان‌خانه که از آثار دوره زندیه است بازگشایی شد و مردم و گردشگران می‌توانند از امروز از این عمارت بازدید داشته باشند.

خبر مرتبط
ریزش کوه در جاده جلفا / چند نفر مصدوم شدند؟ + عکس

بر اثر ریزش کوه در جاده جلفا به کلیسا ۳ نفر از سرنشینان یک خودروی سواری مصدوم شدند.

وی افزود: این مجموعه از آثار فاخر دوران زندیه است و یکی از آثاری است که به ما کمک می‌کند تا بتوانیم محور زندیه‌ را به ثبت جهانی برسانیم.

ثابت اقلیدی با اشاره به اینکه مردم از این پس می‌توانند از این مکان تاریخی بازدید کنند، گفت: تلاش ما این است با کمک مقامات استانی، آن بخش‌هایی از عمارت که در تصرف سایرین است را به مجموعه بازگردانیم. با توجه به اینکه ثبت جهانی مجموعه زندیه در دستور کار است، یکی از موانع جدی ثبت عمارت دیوان‌خانه، وجود ساختمان مخابرات است که حیاط این مجموعه در اختیار گرفته است.

متولی میراث فرهنگی فارس اضافه کرد: در این زمینه گفت‌وگوهایی با مقامات استانی مخابرات انجام شده است تا بتوانیم موانع را به مرور زمان برطرف کنیم.

ثابت اقلیدی درباره افتتاح یا بازگشایی احتمالی مکان‌های تاریخی دیگری در استان فارس و در ایام نوروز گفت: در ایام نوروز بخش‌هایی از مجموعه ثبت جهانی تخت جمشید را بازگشایی کردیم، از جمله مسیر آبراهه‌ای که در آن مکان وجود دارد. بعد از ایام تعطیلات نیز یک مجموعه آب‌انبار بسیار نفیس را در حافظیه بازگشایی خواهیم کرد و به ترتیب بررسی‌هایی که در حال انجام است، سایر موارد مشابه نیز بازگشایی خواهند شد.

وی افزود: در شهر گور فیروزآباد نیز یک مجموعه مقبره باستانی نفیس که در دهه ۸۰ کاوش شده است و جذابیت بسیاری به‌ویژه برای گردشگران خارجی دارد، در فصل بهار بازگشایی می‌شود.

ثابت‌اقلیدی همچنین به برگزاری مراسمی در تقدیر از مردم شیراز خبر داد و گفت: روز پنجم فروردین‌ماه و در سالگرد سیل ناگوار سال ۹۸، به پاس قدردانی از اقدامات انسان‌دوستانه و تاریخی مردم شیراز در کمک به مسافران سیل‌زده که تحسین همگان را برانگیخت، مراسمی نمادین در تقدیر از مردم شیراز برگزار خواهد شد.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، روز پنجم فروردین‌ماه به عنوان روز «بنی‌آدم» نامگذاری شده است.

وی در پایان با بیان اینکه در بازه زمانی روز بیست و چهارم اسفند تا یکم فروردین قریب به ۳۳۶ هزار نفر اقامت در استان و ۱۶۰ هزار نفر نیز از اماکن تاریخی و فرهنگی استان بازدید داشته‌اند، گفت: ساعت بازدید از اماکن گردشگری از ۸ صبح تا ۶ عصر و در اماکن منتخب همچون حافظیه و سعدیه تا ۲۳ شب است، اما در هر مکان متناسب با تقاضای مردم، درب اماکن باز خواهد ماند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.