علت استعفا جنجالی نخست‌وزیرایرلند مشخص شد؟ + جزئیات

 

کناره‌گیری ورادکار به عنوان رئیس ائتلاف سه حزبی به طور خودکار باعث برگزاری انتخابات سراسری نمی‌شود.

او گفت که پیش از کنفرانس سالانه حزب حاکم فین گیل در ۶ آوریل، که پس از آن پارلمان پس از تعطیلات عید پاک در مورد نخست وزیر شدن آن شخص رای می دهد، درخواست کرده است تا رهبر جدید حزب انتخاب شود.

وارادکار، ۴۵ ساله، در یک کنفرانس خبری که با عجله در خارج از ساختمان‌های دولتی در دوبلین برگزار شد، گفت: دلایل من برای کناره‌گیری هم شخصی و هم سیاسی است. اما پس از بررسی دقیق، و کمی جست و جوی روحی، من معتقدم که یک مقام جدید (نخست وزیر) و یک رهبر جدید برای رسیدن به انتخاب مجدد دولت ائتلافی بهتر از من خواهند بود.

او که در حین اعلام این خبر احساسی به نظر می‌رسید، گفت که از رهبری فین گیل استعفا می‌دهد و به محض تصدی جانشینش در این سمت، از نخست‌وزیری استعفا خواهد داد.

حزب اصلی اپوزیسیون شین فین، شاخه سیاسی سابق ارتش جمهوری خواه ایرلند، در همه نظرسنجی‌ها در دو سال گذشته پیشی گرفته است.

انتخابات بعدی باید تا اوایل سال ۲۰۲۵ برگزار شود. رهبران شرکای ائتلاف ورادکار گفتند که از این اقدام غافلگیر شدند.

ورادکار روزهای گذشته در واشنگتن با جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده برای جشن های روز سنت پاتریک و گفتگو در مورد موضوعاتی از جمله جنگ غزه و توافق بلفاست ملاقات کرد.

ورادکار گفت که زمان مناسبی برای کناره‌گیری او است و هیچ "دلیل واقعی" پشت تصمیم او وجود ندارد. او گفت: من هیچ چیز دیگری در ذهن ندارم. هیچ برنامه شخصی یا سیاسی مشخصی ندارم.

در سال ۲۰۱۷، وارادکار جوان‌ترین فردی بود که این مقام را بر عهده گرفت. دولت وارادکار بر بهبود اقتصادی شدید از همه‌گیری کووید-۱۹ نظارت داشته است، اما برای مقابله با بحران مسکن یک دهه‌ای و اخیراً فشار بر خدمات از سوی تعداد بی‌سابقه پناهجویان و پناهندگان اوکراینی تلاش کرده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.