شولتس پیروزی در انتخابات را به پوتین تبریک نخواهد گفت

کریستین هافمن، سخنگوی دولت آلمان روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت: اولاف شولتس صدراعظم آلمان به ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه به مناسبت پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهور کشور پیام تبریکی ارسال نخواهد کرد.

به گزارش ایرنا از راشا تودی، هافمن با این ادعا که انتخابات ریاست جمهوری روسیه یک انتخابات دموکراتیک نبود، خاطرنشان کرد: هیچ کدام از نامزدهای واقعی مخالف با سیاست‌های پوتین مجاز به حضور در این انتخابات نبودند.

خبر مرتبط
واکنش پوتین به پیشنهاد مکرون برای برقراری آتش‌بس

رئیس‌جمهور روسیه به پیشنهاد همتای فرانسوی خود در رابطه با برقراری آتش‌بس در جریان برگزاری بازی‌های المپیک پاریس واکنش نشان داد.

سخنگوی دولت آلمان روسیه را یک دیکتاتوری نامید خواند که به شیوه‌ای استبدادی توسط پوتین اداره می‌شود و ادعا کرد که صدراعظم آلمان جو ارعاب و فقدان آزادی بیان در روسیه را محکوم کرده و پیروزی در انتخابات را به پوتین تبریک نخواهد گفت.

هافمن همچنین رأی‌گیری برای انتخابات ریاست جمهوری روسیه در سرزمین‌های اوکراین را که به تصرف ارتش روسیه آمده است بسیار مشکل‌ساز خواند و این اقدام مسکو را محکوم کرد و افزود: انتخابات اخیر ریاست جمهوری روسیه نه تنها آزادانه برگزار نشد، بلکه عادلانه هم نبود.

به گزارش ایرنا، کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه اعلام کرد: بنا بر نتایج شمارش همه آرای شرکت‌کنندگان در انتخابات هشتمین دوره ریاست‌جمهوری این کشور، ولادیمیر پوتین ۸۷.۲۸ درصد آرا را به دست آورد و برای پنجمین بار، رئیس‌جمهوری روسیه شد.

این کمیسیون دوشنبه ۲۸ اسفندماه ۱۴۰۲ در گزارشی از نتایج انتخابات سه‌روزه ریاست‌جمهوری روسیه افزود: پوتین در این دوره از انتخابات ۷۶ میلیون و ۲۷۷ هزار و ۷۰۸ رأی به دست آورد.

بر این اساس، نیکلای خاریتونوف (نامزد حزب کمونیست روسیه) با کسب سه میلیون و ۷۶۸ هزار و ۴۷۰ رأی یعنی ۴.۳۱ درصد آرا جایگاه دوم را به دست آورد.

کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه افزود: پس از آن، ولادیسلاو داوانکوف (نامزد حزب مردم جدید) سه میلیون و ۳۶۲ هزار و ۴۸۴ رأی یعنی ۳.۸۵ درصد آرا را به خود اختصاص داد.

بنا بر این گزارش، لئونید اسلوتسکی (نامزد حزب لیبرال دموکراسی روسیه) نیز ۲ میلیون و ۷۹۵ هزار و ۶۲۹ رأی ( ۳.۲۰ درصد آرا) را به دست آورد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.