اعتراضات کشاورزان لهستانی کارساز شد؟/آغاز مذاکرات بستن موقت مرز مشترک با اوکراین

دونالد تاسک، نخست وزیر لهستان می‌گوید که در بحبوحه اعتراضات کشاورزان لهستانی و مسدودسازی مرز این کشور با اوکراین، ورشو و کی‌یف مذاکرات خود را درباره بستن موقت مرز مشترک آغاز کرده‌اند.

خبر مرتبط
لهستان به آمریکا هشدار داد/ اعتبار کشورتان در خطر است

جانسون با فشارهای شدیدی برای تصویب بسته کمک خارجی که شامل ۶۰ میلیارد دلار کمک به اوکراین که مدت هاست مسکوت مانده مواجه است.

اظهارات تاسک در حالی است که کشاورزان معترض لهستانی در اعتراض به واردات غلات اوکراین، گذرگاه‌های مرزی بین دو کشور را مسدود کرده‌اند. به گفته معترضان، به تولیدکنندگان کشور همسایه امتیازهای ناعادلانه‌ای اعطا شده است زیرا آنها (تولیدکنندگان اوکراین) به دلیل عدم عضویت این کشور در اتحادیه اروپا، مجبور به تبعیت از مقررات این بلوک نبوده و مالیات پرداخت نمی‌کنند.

تاسک گفت: ما با طرف اوکراینی درباره بستن موقت مرز و توقف تبادل کالا در حال مذاکره هستیم. مقامات لهستانی می‌خواهند که به اوکراین کمک کنند اما نمی‌توانیم اجازه دهیم که این کمک روی شهروندان ما تاثیر منفی بگذارد. همواره به‌دنبال راه‌حلی برای حفاظت از بازار لهستان هستیم تا با محصولات به وضوح ارزان‌تر اوکراینی، اشباع نشود.

خبر مرتبط
حمله روسیه به لهستان جدی شد؟ / پوتین: در یک صورت این احتمال وجود دارد

پوتین در پیامی خطاب به کنگره آمریکا اظهار کرد: چیزی که به رهبری آمریکا می‌گوییم این است که اگر خواهان توقف جنگ هستید باید ارسال سلاح به اوکراین را متوقف کنید.

به گفته وی توافق بر سر بستن موقت مرز، برای هر دو طرف «دردناک» خواهد بود و اوکراین و لهستان در نهایت امر باید راه‌حلی بهتر و بلندمدت برای این بحران پیدا کنند.

با این حال، الکساندر کوبراکوف، معاون نخست وزیر اوکراین بلافاصله اظهارات تاسک را رد کرد و مدعی شد که «از طرف اوکراین هیچ مذاکره‌ای درباره تعطیلی موقت مرز صورت نگرفته است.»

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.