جزئیات ایده رهبران حماس برای پایان جنگ غزه از زبان امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان در مصاحبه با  اخبار کانال ۴ انگلیس در خصوص مذاکرات اتش بس در غزه گفت: ما از توقف نسل کشی در غزه استقبال می‌کنیم. از ابتدای حملات رژیم اسراییل علیه غزه و کرانه به صراحت اعلام کردیم که جنگ راه حل نیست و باید هرچه زودتر متوقف شود. همچنین  کشتار مردم فلسطین و محاصره انسانی فلسطین  متوقف شود. 

وی افزود: من دو هفته پیش با رهبران حماس و برخی گروهان مقاومت فلسطینی در منطقه دیدار داشتم. آن‌ها ایده‌های بسیار مترقی را مطرح می‌کردند که هم تامین کننده حقوق مردم فلسطین است و هم مسیر جنگ را تغییر می‌دهد و می‌تواند تضمینی باشد برای امنیت پیدار در منطقه.

خبر مرتبط
دیدار معاون سیاسی وزیر خارجه عمان با امیرعبداللهیان

وزیر امور خارجه ایران، «شیخ خلیفه بن علی بن عیسی الحارثی» معاون سیاسی وزیر خارجه عمان را در محل وزارت امور خارجه به حضور پذیرفت.

وی ادامه داد: مهم‌ترین مسئله ای که وجود دارد این است که حماس به دنبال اتش بس پایدار است ولی نتانیاهو یک آتش بس موقت را پیگیری می‌کند. نتانیاهو فقط می‌خواهد مشکلات خودش حل شود و به دنبال آزاد کردن اسرای اسراییلی است. او به آتش بس فکر نمی‌کند زیرا می‌داند، یک آتش بس پایدار یعنی پایان دولت افراطی نتانیاهو و پایان نتانیاهو. اما ما از هر تصمیمی که رهبران فلسطین و حماس بگیرند، حمایت می‌کنیم. ما معتقدیم که هرگونه توافق باید در چارچوب فلسطینی‌ها صورت بگیرد و توافقی که فلسطینی‌ها و به طور مشخص حماس از آن حمایت کند، ما حمایت می‌کنیم.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه ما در جریان اقدام حماس نبودیم، گفت: معتقدیم که حرکت حماس یک اقدام آزادی بخش در مقابل اشغالگری اسراییل بود.

امیرعبداللهیان همچنین گفت: من هفته اول بعد از هفت اکتبر سفری به دوحه داشتم و با اسماعیل هنیه دیدار داشتم. از ایشان وضعیت را پرسیدم و او برای من توضیح داد که حماس صرفا با هدف گرفتن اسرای نظامی اسراییلی وارد این عملیات شدند اما بعد از اینکه دیوار فروریخت تعدادی از جوانان عادی غزه با موتور سیکلت وارد شهرک‌های اشغالی فلسطین شدند و آنان تعدادی از زنان و کودکان را با وسایل نقلیه خودشان به غزه آوردند اما حماس هیچ نقشی در گرفتن این افراد و اسرای غیرنظامی اسراییلی نداشت.

وی افزود: من پیشنهاد کردم که خب اگر این طور است به سرعت وارد یک تعاملی شوید و این افراد تبادل  شوند. اقای هنیه گفت مشکلی نداریم و آمادگی داریم چنانچه یک آتش‌بس موقت شکل بگیرد اینان را در داخل غزه شناسایی کنیم و تحویل بگیرم و تبادل شوند. این اتفاق افتاد.

وزیر امور خارجه کشورمان درباره این شرایط اظهار داشت: من آنچه گفتم همه چیزی بود که رهبر سیاسی حماس برایم توضیح داد. حتی در خصوص کشتار دختران و پسران اسراییلی که در یک باشگاه بودند، گفتند که نیروهای نظامی اسراییلی وارد شدند برای اینکه انان را نجات دهند، اما وقتی با نیروهای حماس در منطقه درگیر می‌شوند، ارتش و نیروهای نظامی اسراییل وارد شدند و همه افرادی که در آن سالن بودند چه نیروهای حماس و نیروهای اسراییلی را به قتل رساندند.

وی تاکید کرد: تکرار می‌کنم این همه چیزی بود که اقای هنیه به ما گفت و ما شاهد بودیم در اولین اتش بس موقت زنان و کودکان را آزاد کردند. ما به عنوان ایران مخالف کشتار زنان، کودکان و غیرنظامیان در هرچای دنیا هستیم.

رییس دستگاه دیپلماسی درباره دستیابی حماس به سلاح گفت: حماس در حال حاضر امکانات لازم را در اختیار دارد. دنیای امروز دنیایی نیست که اگر طرفی بخواهد سلاحی را تهیه کند، دشوار باشد. قاچاقچیان فروش سلاح در سایه جنگ‌ها و بی نظمی‌اراادتهایی که در نظام بین الملل وجود دارد به راحتی می‌توانند سلاح‌های مورد نیاز خودشان را تهیه کنند. حماس یکی از انان است. 

وی تصریح کرد: ما اکنون به حمایت های سیاسی، بین المللی و رسانه ای خودمان از مقاومت در مقابل  اشغال فلسطین ادامه می‌دهیم. معتقدیم اشغال یک امر موقتی است. همانطور که ده ها پیش الجزایر در اشغال بود و اکنون نیست. طولانی شدن دوران اشغال حقی را برای اشغالگر ایجاد نمی‌کند. ما به حمایت های معنوی و سیاسی خودمان ادامه می‌دهیم.

امیرعبداللهیان در پاسخ به پرسش مجری درباره عدم خواست ایران برای تشدید درگیری با آمریکا و اسراییل با توجه به عدم خواست مردم ایران پاسخ داد: این یک برداشت کاملا غلط است. اولا افکار عمومی در ایران از فلسطین حمایت می‌کند. در جریان اتفاقاتی که بعد از هفت اکتبر افتاد تا به امروز یکی از حالت‌ها در ایران حمایت همه گروه های سیاسی و همه مردم ایران با هر تفکر و دینی که دارند، بود. شما می‌دانید در ایران علاوه بر مسلمانان، مسیحیان و حتی جامعه یهودیان آزادانه زندگی می‌کنند. ما به یهودیان احترام میگذاریم اما مسئله صهیونیست‌ها و اشغالگری فلسطین موضوع دیگری است. ما برای کمک به مقاومت در مقابله با اشغال کارهای بزرگی انجام دادیم. افکار عمومی و ملت‌ ما از این موضوع حمایت می‌کنند.

وی افزود: ده‌ها هزار تن کمک مردمی در این مدت جمع آوری شد برای ارسال به فلسطین این به معنی این است که برداشت شما نادرست است.

وزیر امور خارجه در پاسخ به اتهامات مجری این برنامه در خصوص مردم ایران گفت: دقیقا برعکس معادله است. من در داووس ملاقاتی با آقای کامرون داشتم. تصاویر مخالفت های مردم در لندن را علیه رژیم اسرائیل به خوبی می‌بینیم. یعنی افکار عمومی در لندن کاملا در مقابل دولت کنونی لندن قرار دارد. من به اقای کامرون گفتم که شما می‌دانید مسئله اسراییل ریشه در اندیشه انگلیسی دارد. یک بار بعد از 80 سال اشغال فلسطین بگذارید فلسطینی‌ها خودشان برای آینده غزه تصمیم بگیرند.

امیرعبداللهیان ادامه داد: ما از زمان پیروزی انقلاب در ایران تاکنون هرسال حداقل یک انتخابات آزاد با مشارکت همه مردم در ایران داشتیم. ما در ایران مردم را به مشارکت دعوت می‌کنیم اما سیاست های تنبیهی را اعمال نمی‌کنیم. در حالی که در بسیاری از کشورهای  غربی اگر فردی در انتخابات شرکت نکند، محرومیت‌های اجتماعی موقتی را برایش در نظر می‌گیرند. نخیر آمار شما برعکس است. ما مشارکت سطح  بالایی داریم. در منطقه ما یکی از قوی‌ترین دموکراسی ها برای ایران است.اغتشاشاتی که از آن صحبت کردید، من در سخنرانی خودم در اجلاس حقوق بشر گفتم که به یاد دارید ما‌ها پیش به خاطر فوت یک دختر ایرانی چه هیاهویی ها در نشست شورای حقوق بشر انجام شد و کمیته حقیقت یاب تشکیل دادید. چرا با گذشت پنج ماه از نسل کشی زنان و کودکان فلسطینی با بمب های کشورهای غربی، هیچکس در شورای حقوق بشر فکری برای تشکیل کمیته حقیقت یاب نمی‌کند. این همان دموکراسی و حقوق بشر دبل استانداری است که ما از غرب می‌بینیم.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: دموکراسی و حقوق بشر در ایران ریشه در اعتقادات ما و تمدن چند هزار ساله ایرانی دارد. بدون تردید دموکراسی و حقوق بشر در ایران به مراتب از دموکراسی و حقوق بشر در انگلیس است. اگر باور ندارید هم در این مورد و هم در مشارکت مردم ایران در تعیین سرنوشتشان از شما دعوت می‌کنم بیایید و در روز جمعه از نزدیک ببینید.

امیرعبداللهیان در پاسخ به اتهامات مجری علیه ایران گفت: دخالت های انگلیس و القای چنین ادبیات نادرستی توسط انگلیس نسبت به جامعه ایران و اضافه می‌کنم ارزیابی های شما و یا اطلاعات شما از ایران کاملا جهت دهی شده و ساختگی است. ما پشتوانه دولت و نظاممان مردم هستند و اگر مروری کنید بر تصاویر حضور چند ده میلیونی مردم ایران در سالگرد پیروزی انقلاب متوجه می‌شوید که این اطلاعات شما کاملا غلط است.

وی افزود: ترامپ و یا هر رییس جمهور دیگر در آمریکا از نظر ما با رفتارش مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. 

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: اگر یک رفراندوم در ایران و همزمان در انگلیس برگزار شود و موضوعش هم حمایت مردم باشد، تردید نکنید در این رفراندوم انگلیس باخته است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.