جزئیات قرارداد مهم مصر و اسرائیل درباره فلسطین

به گزارش اقتصادنیوز، اقدامات اسرائیل برای کوچ اجباری فلسطینیان ساکن غزه به صحرای سینا و همچنین حمله زمینی این رژیم به رفح؛ که به جان‌پناه آوارگان جنگ غزه تبدیل شده بود، از جمله اقداماتی است که به گفته کارشناسان بر روابط تل‌آویو و قاهره تاثیرات منفی بسیاری گذاشته است و باید دید در نهایت این تنش ها تشدید خواهد شد یا با انعقاد قرارداد یا توافقی جدید فصل دیگری در روابط آن ها آغاز خواهد شد.

این موضوعی است که پیش از این نیز در روابط تل آویو و قاهره شاهد بوده ایم؛ حدود ۵۰ سال پیش که خبری با عنوان «مصر و اسرائیل قرارداد جدیدی امضا می کنند» در روزنامه اطلاعات منتشر شد.

خبر مرتبط
حملات بی امان به شهرک های اسرائیلی در جولان/شلیک ۴۰ موشک از جنوب لبنان

منابع خبری از شلیک بیش از ۴۰ موشک از جنوب لبنان به سمت اراضی اشغالی و شنیده شدن صدای آژیر خطر در جولان اشغالی خبر دادند.

این روزنامه در تاریخ 5 اسفند سال 1353 در این باره نوشته است: «یک روزنامه لبنانی نوشت: سادات با انتشار پیامی به یاسر عرفات اطلاع داد که مصر و اسرائیل قرارداد جدیدی درباره طرح بین المللی کردن بیت المقدس امضا می کنند. سادات از عرفات دعوت کرد برای مذاکره با او به قاهره برود.»

اطلاعات در ادامه آورده است: «سازمان فلسطین در پی این توافق شدیدا به مصر حمله کرد و جلسه فوق العاده رهبران فلسطین برای رسیدگی به اوضاع خاورمیانه تشکیل شد. روزنامه ارکان فلسطین نوشت: ملت فلسطین از شنیدن سخنان وزیر خارجه مصر به شدت خشمگین شده است.»

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: «سخنگوی ریاست جمهوری مصر گفت: فرصت بی نظیر برای صلح در خاورمیانه فراهم شده است.»

04ISGwWeLMkf

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.