فروش موشک‌ با بردهای مختلف به ارمنستان توسط فرانسه

 

سباستین لکورنو، وزیر دفاع فرانسه در یک جلسه توجیهی مشترک با وزیر دفاع ارمنستان گفت: در مورد دفاع هوایی ... من در مورد موشک‌های کوتاه‌برد، متوسط و بردهای دیگر می‌گویم... اگر ارمنستان به آنها احتیاج دارد، این موشک‌ها در اختیار شما قرار می‌گیرند.

در همین حال، سورن پاپیکیان، وزیر دفاع ارمنستان گفت که هیچ محدودیتی در جلوگیری از همکاری دفاعی ارمنستان با سایر کشورها وجود ندارد.

به گزارش اسپوتنیک، وی گفت: من فکر می‌کنم این حق ما است که با فرانسه و ایران همکاری کنیم و همه باید این موضوع را در نظر بگیرند. همکاران فرانسوی ما به همکاری ما با سایر شرکا احترام می‌گذارند، شرکای ایرانی ما هم به همکاری ما با سایر شرکا احترام می‌گذارند. فکر می‌کنم شرکای روسی ما هم باید این کار را انجام دهند.

روز پنجشنبه لکورنو گفت که وی برای اولین بار در راس هیئت بزرگی از نمایندگان و تولیدکنندگان به ارمنستان می‌رود. وی گفت که ارمنستان با چالش‌های جدی امنیتی روبرو است، از جمله موضوعات حاکمیتی و دفاع مرزی مربوط به تهدیدهای آذربایجان.

وزیر دفاع فرانسه افزود: مسئولیت فرانسه برای کمک به ارمنستان، به ویژه برای ایجاد توانایی‌های دفاعی خود است. این شامل حفاظت از سرزمین و دفاع هوایی و دادن وسایل نقلیه زره پوش می‌شود، اما "فقط برای اهداف دفاعی".

ایروان در سال ۲۰۲۳ دریافت کمک‌های نظامی از پاریس را آغاز کرد. اولین دسته از وسایل نقلیه زرهی برای ارتش ارمنستان از طریق گرجستان به جمهوری ارمنستان تحویل داده شد. در اواخر اکتبر سال ۲۰۲۳ ، لکورنو گفت که پاریس قصد دارد سه سیستم رادار زمینی Master ۲۰۰ (GM۲۰۰) را به ارمنستان بفروشد، هم‌چنین در مورد سیستم‌های موشکی ضد هوایی قابل حمل هم تفاهمی امضا شد.

لکورنو افزود: فرانسه همچنین آموزش دفاع هوایی را به ارتش ارمنستان ارائه می‌دهد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.