برای ما فقط شکست حماس و امنیت اسراییل مهم است

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه با اشاره به حمله اسرائیل به رفح با ادعای این که غیرنظامیان ساکن این منطقه باید در امان باشند و بتوانند به جای امنی بروند؛ گفت که برای ما فقط شکست حماس و امنیت اسراییل مهم است.

الجزیره انگلیسی گزارش داد، سالیوان در مصاحبه با خبرنگاران ادعا کرد: ما بشدت برای ارسال کمک به غیرنظامیان در غزه از طریق گذرگاه رفح تلاش می کنیم. اگر عملیات نظامی اسرائیل ورود کامیون ها به غزه را مختل کند، تحویل کمک ها دشوار خواهد شد. هدف ما شروع یک آتش بس موقت است و در حال گفتگو با متحد اسرائیلی خود در این زمینه هستیم.

خبر مرتبط
ابراز نگرانی عمیق روسیه از حملات اسرائیل به شهر رفح

سخنگوی کرملین اعلام کرد روسیه از حملات اسرائیل به شهر رفح نگران است، زیرا این حملات منجر به کشته شدن تعداد زیادی از مردم بی دفاع خواهد شد.

وی ادامه داد: ما به دنبال دستیابی به صلح در غزه و اسرائیل هستیم و بر راه کار دو کشوری کار می کنیم. برای ما شکست حماس و حاکم شدن امنیت و ثبات در اسرائیل مهم است. پس از تصویب بسته کمکی در سنا، به اسرائیل قابلیت دفاع از خود ارائه خواهیم کرد.

مشاور امنیت ملی آمریکا با اشاره به درگیری ها در مرز لبنان و سرزمین های اشغالی گفت: ما نگران تشدید تنش در مرزهای شمالی اسرائیل هستیم. حزب الله عمق اسرائیل را هدف قرار داده و این موضوع برای ما نگران کننده است.

سالیوان در خصوص ادامه کمک ها به اوکراین گفت: عدم تصویب بسته کمکی به اوکراین و اسرائیل برای امنیت ملی آمریکا فاجعه بار خواهد بود. اگر اوکراین به مهمات و موشک دست پیدا نکند، در موضعی ضعیف تر با روسیه خواهد جنگید.

به گزارش ایرنا, و روز پیش نیز «ولکر ترک» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، اعلام‌ کرد که حمله تمام عیار احتمالی رژیم صهیونیستی به رفح منطقه ای که حدود ۱.۵ میلیون فلسطینی در نزدیکی مرزهای مصر در آن پناه گرفته و جایی برای فرار ندارند، "وحشتناک است."

ترک در بیانیه‌ای اعلام کرد که حمله نیروهای رژیم صهیونیستی به رفح به احتمال زیاد منجر به کشته و زخمی شدن تعداد بسیار زیادی از غیرنظامیان، اغلب کودکان و زنان خواهد شد.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد پیش از این اعلام‌ کرده بود که اقدام رژیم اسرائیل در تخریب گسترده و انتقال اجباری غیرنظامیان فلسطینی «جنایت جنگی» است.

گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه ۱۴۰۲برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان اسرائیل و حماس آتش

بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد.

این وقفه در جنگ، ۷ روز ادامه یافت و سرانجام صبح جمعه ۱۰ آذر برابر با اول دسامبر ۲۰۲۳، آتش‌بس موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت. این رژیم برای تلافی حملات غافلگیرکننده‌ «طوفان الاقصی» و جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، تمام گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.