علی‌اف هشدار داد / جنگ جهانی سوم نزدیک است؟

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان گفت که جنگ جهانی سوم نزدیک است و باکو در سال جاری میلادی با بودجه ای حدود ۵۸۸ میلیون دلار صنعت دفاعی و نظامی خود را تقویت و روند افزایش تولید سلاح را دنبال خواهد کرد.

خبرگزاری آناتولی گزارش داد، علی‌اف چهارشنبه پس از آنکه برای آغاز چهارمین دور ریاست جمهوری سوگند یاد کرد، افزود که «برخی فکر می‌کنند که جنگ جهانی سوم آغاز شده است.»

وی با بیان اینکه باکو در سال جاری میلادی تولید سلاح را افزایش خواهد داد.

خبر مرتبط
آمریکا خیال اوکراین را راحت کرد

وزیر دفاع آمریکا اظهار داشت: ما به بررسی عمیق برای ارائه حمایت کوتاه‌مدت و بلندمدت به اوکراین ادامه خواهیم داد.

علی‌اف با اشاره به جنگ جمهوری آذربایجان و ارمنستان اظهار کرد: ارتش ما، نه در تمرین و رزمایش بلکه در میدان نبرد قدرت خود را نشان داده است. ارمنستان و طرف‌هایی که از لحاظ نظامی از آن حمایت می‌کنند باید بدانند که هیچ چیزی نمی‌تواند ما را متوقف کند.

رئیس جمهوری آذربایجان گفت: اگر ادعاهای ارضی علیه ما متوقف نشود هیچ پیمان صلحی وجود نخواهد داشت.

علی‌اف در انتخابات زودهنگام این کشور که چهارشنبه هفته گذشته برگزار و توسط احزاب مخالف تحریم شده بود، با کسب ۹۲ درصد آرا به پیروزی رسید.

این انتخابات که ابتدا برای سال ۲۰۲۵ برنامه ریزی شده بود، حدود یک سال و نیم زودتر و در هفتم فوریه ۲۰۲۴ (۱۸ بهمن ۱۴۰۲) برگزار شد.

علی‌اف، جنگ دوم قره‌باغ با ارمنستان در سپتامبر ۲۰۲۳ (شهریور ۱۴۰۲) و بازگشت بخش‌های اشغال شده این کشور در قره‌باغ کوهستانی را عامل اصلی برگزاری انتخابات زودهنگام اعلام کرد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.