آزادی 8 افسر سابق نیروی دریایی هند توسط قطر

 وزارت خارجه هند امروز دوشنبه اعلام کرد: ما از تصمیم امیر قطر برای آزادسازی و بازگشت این اتباع به خانه قدردانی می‌کنیم.

طبق گزارش برخی منابع، این افراد متهم به جاسوسی برای رژیم صهیونیستی بودند اگرچه هند و قطر این اتهام‌ها را تایید نکردند. منابع خبری اعلام کردند که برخی از این افراد، هنگام دستگیری در حال کار روی یک پروژه بسیار حساس بودند؛ زیردریایی‌های کوچک مبتنی بر فناوری ایتالیایی با ویژگی‌های رادارگریز که موضوعی بسیار محرمانه است.

۱۸ ماه پیش دستگیری این اتباع هندی روابط دیپلماتیک بین دهلی‌نو و دوحه را دچار چالش کرد. در ماه اکتبر (آبان) احکام اعدام آنها صادر شد اما دو ماه بعد در ماه دسامبر (دی) لغو شد.

هند اعلام کرده که ۷ نفر از افسرها به کشور بازگشتند و برخی از آنها هنگام ورود به دهلی‌نو به رسانه‌ها گفتند که نارندا مودی نخست وزیر هند با مداخله شخصی به آزادی آنها کمک کرده است.

این افراد، افسران درجه داری هستند که زمانی فرماندهی کشتی‌های جنگی بزرگ هند را برعهده داشتند و برای خدمات مشاوره و فناوری‌های جهانی «داهرا» کار می کردند که یک شرکت خصوصی است و آموزش و خدمات مرتبط را به نیروهای مسلح قطر ارائه می‌کرد.

دهلی نو پس از دستگیری این افراد در اوت ۲۰۲۲ (مرداد ۱۴۰۱) با قطر تعامل داشت زیرا این پرونده روابط با دوحه را تیره و تار کرده بود. قطر یک تامین‌کننده مهم گاز طبیعی هند است. درحالیکه بیش از ۸۰۰ هزار تبعه هندی نیز در قطر زندگی و کار می‌کنند.

این مساله چند روز پس از امضای بزرگ‌ترین قرارداد شرکت‌های قطری و هندی برای تامین گاز طبیعی مایع و پس از دیدار مودی با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر در حاشیه بیست و هشتمین اجلاس آب و هوایی سازمان ملل در ماه دسامبر اتفاق افتاد که دو طرف درباره جامعه هندی در قطر، گفتگو کردند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.