رییس سازمان غذا و دارو هشدار داد / از خرید اینترنتی دارو اجتناب کنید

دکتر سیدحیدر محمدی در همایش معاونان غذا و داروی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور روز جمعه در سالن همایش‌های بین المللی بوستان اهواز معاون وزیر بهداشت افزود: در زمان حاضر فروش اینترنتی دارو غیرقانونی است و داروهای تقلبی، غیرمجاز و غیرایمن در بستر فضای مجازی و بدون اینکه بدانیم این فرآورده دارو است یا دارونما به دست مصرف کننده می‌رسد.

وی گفت: ما نظارت‌های سختی روی داروخانه‌ها اعمال می‌کنیم اما برخی سکوهای اینترنتی داروهای قاچاق، غیرمجاز و با منبع نامعلوم را به فروش می‌رسانند.

رییس سازمان غذا ودارو از مردم خواست که به هیچ وجه از بسترهای ناامن که سازمان غذا و دارو تا این لحظه هیچ یک از آنها را تایید نکرده است دارو تهیه نکنند و در صورت خرید مسئولیت هرعواقبی با خریدار است.

 

دارورسانی درب منزل به‌جای فروش اینترنتی دارو

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو گفت: تدوین دستورالعمل دارورسانی درب منزل در دستور کار قرار دارد تا بر این اساس داروی سالم از طریق داروخانه زیر نظر داروساز از مسیر سالم به دست بیمار واقعی برسد.

دکتر محمدی با اشاره به اینکه وضعیت حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در سال جاری بهتر از سال گذشته است اظهار کرد: در حوزه دارو پس از مدتی وقفه در تخصیص ارز، از اواخر تیر ماه امسال شرایط تخصیص و تامین با همکاری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بهبود یافت.

وی با اشاره به کاهش کمبودهای دارویی در ماه های اخیر اظهار کرد: داروهای "وارفارین" و "متی مازول "داروهایی است که طی ماه‌های اخیر با کمبود مواجه بود که خوشبختانه محموله‌هایی از این داروها توزیع و محموله‌های بعدی نیز تامین و توزیع خواهد شد.

معاون وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه مشکلات ایجاد شده در حوزه شیرخشک در نمای بیرونی و فضای رسانه بیشتر از واقعیت بود، گفت: به دلیل مشکلاتی که در چهار ماه اول سال در تامین ارز داشتیم تامین ماده اولیه شیرخشک با مشکل مواجه شد و تولیدکنندگان بزرگ این فرآورده از ذخایر خود نسبت به تامین بازار اقدام کردند، در شهریور و مهر امسال به دلیل کم شدن ۲۰ درصدی ذخایر اصلی و بروز نگرانی بین خانواده‌ها و خرید بیشتر، مشکلاتی در بازار به وجود آمد به طوری که در برخی از آمارها برخی افراد اقدام به خرید ۲۰۰ قوطی شیر خشک کرده بودند.

 

بیشترین آمار مصرف شیرخشک در سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و خوزستان

رییس سازمان غذا و دارو با بیان به اینکه ثبت سامانه شیرخشک‌های رژیمی از سال گذشته در کشور آغاز شده است، گفت: موضوع ثبت سامانه شیرخشک‌های "رگولار" نیز به دلیل لزوم ایجاد زیرساخت‌های لازم از ۲۰ مهر ماه امسال آغاز شد، اگرچه هنوز استعلام شیرخشک در برخی داروخانه‌ها انجام نمی‌شود اما طبق آمارهای سامانه تیتک استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و خوزستان بیشترین مصرف را داشته‌اند که یکی از دلایل آن بالا بودن نرخ زاد و ولد در این استان‌هاست.

دکتر محمدی با اشاره به اینکه با اصلاح سیاست‌های ارزی، کمی از نگرانی‌ها در مورد موضوع قاچاق معکوس برطرف شده است، افزود: در ماه اخیر(آذرماه) ۱۲ میلیون قوطی شیرخشک در سراسر کشور توزیع شد که آمار بی‌سابقه‌ای است، در زمان حاضر بر اساس گزارش های میدانی، وضعیت شیرخشک به وضعیت پایدار رسیده است و چنانچه معاونان غذا و دارو هر استان گزارشی را مبنی بر کمبود اعلام کند به سرعت تامین خواهد شد.

 

لزوم اصلاح اندیکاسیون و محدودیت تجویز در داروهای دارای کمبود

وی در ادامه سخنان خود به اهمیت تجویز و مصرف منطقی داروها اشاره کرد و گفت:متاسفانه مصرف آنتی بیوتیک‌ها در کشور بسیار بالاست و علاوه بر تحمیل هزینه‌های سنگین به حوزه سلامت باعث ایجاد مقاومت میکروبی می‌شود؛ به تازگی چند آنتی بیوتیک جدید وارد فهرست دارویی کشور شده است اما باید در مورد مصرف بی‌رویه و اندیکاسیون‌های تجویز این داروها اقدامات جدی‌تری صورت گیرد.
رییس سازمان غذا و دارو با تاکید بر لزوم ایجاد سقف مجاز و اصلاح اندیکاسیون‌ها به خصوص در مورد اقلام دارویی دارای کمبود گفت: در برخی از داروها مانند آلبومین و IVIG که تامین آنها سخت و پرهزینه است مصرف بی‌رویه و نادرست را شاهد هستیم که باید در سامانه نسخه نویسی الکترونیک برای اندیکاسیون آن‌ها محدودیت‌هایی اعمال شود.

وی با اشاره به اینکه تسهیل دارو رسانی درب منزل به صورت آزمایشی برای والدین شهدا و جانبازان بالای ۵۰ درصد اجرایی شده است، خاطرنشان‌کرد: درحال تدوین دستورالعمل دارورسانی درب منزل هستیم تا دسترسی مردم به دارو را درب منزل مهیا کنیم؛ این موضوع فروش اینترنتی دارو نیست بلکه دارو رسانی درب منزل است که دستورالعمل آن در حال تدوین بوده و بر این اساس داروی سالم از طریق داروخانه، زیر نظر داروساز از مسیر سالم به دست بیمار واقعی خواهد رسید.

 همایش 2 روزه معاونان غذا وداروی دانشگاه ها و دانشکده های پزشکی سراسر کشور در اهواز ، بعدازظهر روز جمعه به پایان رسید.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.