محموله‌های جدید موشکی آمریکا در راه اوکراین

تحویل محموله‌های موشک دوربرد جدید آمریکا به اوکراین به سال آینده میلادی موکول شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از پنتاگون و منابع آگاه گزارش داد، اوکراین باید برای دریافت اولین محموله بزرگ از موشک‌های تقویت شده‌ای که آمریکا برد آنها را به حدود ۱۶۰ کیلومتر رسانده صبر کند.

به نوشته این خبرگزاری، زمانی که شرکت بوئینگ پاییز سال گذشته با دولت آمریکا بر سر موضوع خرید و ارسال این موشک‌های دوربرد مشهور به «بمب قطر کوچک پرتابی از زمین» (GLSDB) در حال هماهنگ کردن بود طبق سندی که این خبرگزاری مشاهده کرد، بهار سال جاری میلادی به عنوان خوش‌بینانه‌ترین موعد برای انتقال آنها به اوکراین تعیین شد.

زلنسکی به سیم آخر زد / عصبانیت رئیس‌جمهور اوکراین از غرب

نشریه پالتیکو در ماه فوریه یک بار گزارش داد که تحویل این موشک‌ها تا اواخر سال ۲۰۲۳ اتفاق نخواهد افتاد.

این موشک دوبرد به ارتش اوکراین اجازه حمله به اهدافی در بردی دو برابر بیشتر از راکت‌هایی که اکنون با استفاده از پرتابگرهای آمریکایی «هیمارس» شلیک می‌کند را می‌دهد و روسیه را مجبور به دورتر کردن ذخایرش از مقدم جنگ خواهد کرد.

چند منبع مطلع به رویترز گفتند، تحویل این موشک‌های دوربرد توسط شرکت پیمانکار بوئینگ به دولت آمریکا در اواخر ماه دسامبر انجام شده و بعد از آن هم مدتی آزمایش روی این موشک قبل از تحویل به اوکراین صورت خواهد گرفت.

یک سخنگوی پنتاگون گفت: «ما پیش‌بینی می‌کنیم این توانمندی کلیدی اوایل ۲۰۲۴ بعد از بررسی های موفقیت آمیز به اوکراین ارائه شود.»

تصمیم برای ارسال این راکت دوربرد به اوکراین، راکتی که دولت آمریکا برای خودش نخریده است، بعد از ارائه پیشنهادی در تابستان گذشته از طرف بوئینگ به فرماندهان آمریکایی مستقر در اروپا که ارسال تسلیحات به اوکراین را مدیریت می‌کنند اتخاذ شد.

روسیه در ماه مارس اعلام کرد یک راکت دوربرد GLSDB را سرنگون کرده در حالی که یک مقام آمریکایی و شخص مطلع به موضوع گفتند، واشنگتن هنوز هیچ یک از این بمب‌های هوشمند را به اوکراین تحویل نداده است.

رویترز نوشت، نتوانسته این موضوع که آیا کشور دیگری این سلاح را به کی‌یف داده، مشخص کند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.