عملیات شبانه ارتش ایران اجرا شد / هوانیروز  وارد میدان شد

هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در مرحله پایانی رزمایش اقتدار ۱۴۰۲ نزاجا، عملیات رزم شبانه را با شرکت بالگردهای رزمی و پشتیبانی بر فراز منطقه عمومی نصرآباد برگزار کرد.

در این بخش از رزمایش، بالگردهای ۲۰۶، اقدام به پرواز و شناسایی منطقه کرده و اطلاعات را به صورت برخط به مرکز کنترل فرماندهی ارائه داده و سپس بالگردهای کبرا با پرتاب موشک‌های هوا به سطح اقدام به انهدام مواضع نیروهای مهاجم کرده و اهداف مورد نظر را با استفاده از سامانه‌های دید در شب مورد اصابت قرار دادند.

همچنین؛ در جریان مرحله نهایی روز نخست رزمایش اقتدار ۱۴۰۲ نیروی زمینی ارتش بالگردهای شینوک برای نخستین بار اقدام به پرواز شبانه و جابه‌جایی نیرو کردند.

بالگردهای ترابری سنگین هوانیروز ارتش نیز اخیراً به سامانه‌های دید در شب مجهز شده‌اند.

فرآیند تجهیز بالگردهای هوانیروز ارتش به دوربین یا سامانه‌های دید در شب در دهه ۹۰ برای اولین‌بار آغاز و تا به امروز تعداد بسیاری از انواع بالگردهای هوانیروز ارتش به این سامانه‌ها مجهز شده‌اند.

دریادار امیر رستگاری مدیرعامل سازمان صنایع الکترونیک ایران (صاایران) با اشاره به تولید سامانه‌های دید در شب برای هوانیروز ارتش گفته بود؛ عزیزان درخواست عملیاتی خود را به ما داده‌اند و ما متناسب با این درخواست دوربین‌ها را طراحی کردیم.

به گفته مدیرعامل صاایران، «همه دوربین‌ها در مجموعه صنایع الکترونیک ایران تولید می‌شوند و متخصصان ما آن‌ها را بر روی بالگردها نصب می‌کنند. تیم ما در مجموعه آن‌ها حضور دارند و دوربین‌ها و سامانه‌های پردازش را روی بالگردهای هوانیروز ارتش نصب می‌کنند.»

امیر خلبان یوسف قربانی فرمانده هوانیروز ارتش سال گذشته در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، درخصوص سامانه‌های دید در شب گفته بود؛ سامانه دید در شب جزو تکنولوژی‌های منحصربه‌فرد در دنیاست. به طوری که در دنیا فقط چند کشور ابرقدرت دارنده چنین تکنولوژی‌ هستند.

به گفته فرمانده هوانیروز ارتش، «امروز هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران این سامانه را به طور کامل در حال عملیاتی دارد و تمام بخش‌های آن نیز به صورت بومی ساخته شده است.»

امروزه با دستیابی صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران به فناوری طراحی و تولید سامانه‌های دید در شب استفاده از آن جزو آموزش‌های اصلی هوانیروز ارتش است و به دانشجویان خلبانی آموزش داده می‌شود.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.