مجید انصاری: بانوان در سطوح مختلف باید به طور ویژه مورد توجه باشند

مجید انصاری در حاشیه «برگزاری اجلاس ملی نخبگان، نظریه‌پردازی و سیاست‌گذاری کلان در جمهوری اسلامی» که اخیرا به همت مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، درباره چرایی برگزاری این اجلاس اظهار کرد: از مدت‌ها قبل در جلسات کارشناسی و آسیب‌شناسی که در هیات عالی نظارت برقرار بود، چرایی عدم تحقق و اجرای سیاست‌ها را بررسی می‌کردیم، یکی از نتایج این بود که باید ارتباط منظم و علمی میان جامعه نخبگان کشور و مجمع تشخیص مصلحت نظام برقرار شود تا سیاست‌هایی که وضع می‌شود علمی و مبتنی بر تجارب موفق دنیا و صرفا کلی‌گویی و آرزوپردازی نباشد و در میدان عمل لوازم اجرایی آن دیده شود.

وی درباره مهمانان اجلاس و این‌که کمتر دانشگاهیان و محققان حضور داشتند، گفت: وقتی صحبت از نخبگان می‌شود، نخبگان جوان که جای‌شان در این جمع خالی بود، مدنظر است؛ چراکه آن‌ها را موثرتر برای آینده کشور می‌دانم. دانش‌ها و ابزار نو موجب شده جوان‌های ما در حوزه تولید نرم افزار و هوش مصنوعی بسیار پیشرفت داشته باشند ولی متاسفانه یک انتقطاعی بین نظام تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی کشور با جامعه جوان داریم و مشکلاتی ایجاد شده است.

وی ادامه داد: در کمیته جمع‌بندی اجلاس پیگیری می‌کنم که وقتی صحبت از نخبگان می‌کنیم طبعا اساتید دانشگاه و پژوهشگران و صاحبان دانش در دانشگاه و حوزه مدنظر باشد. نخبگان و مدیران تجربی هم در این چارچوب جای شان مشخص است. حتی صاحبان تجربه عملی که نام و نشانی از آن‌ها نیست، باید شناسایی شده و حضور داشته باشند. مهم‌تر از این‌ها نخبگان خارج از کشور را داریم که سرمایه گرانقدری هستند. برخی متاسفانه با دید تهدید به آن‌ها نگاه می‌کنند اما رشد و توسعه علمی و فنی ژاپن و چین عمدتا ناشی از سرمایه فکری و علمی و مالی شهروندان این کشورها در خارج بوده است. امروز باید در صدد راهکارهایی برای جلب اعتماد و احترام به نخبگان ایران در خارج از کشور باشیم.

انصاری گفت که به خصوص خانم و بانوان در سطوح و طیف‌های مختلف باید به طور ویژه مورد توجه باشند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.