به گزارش رویترز، یک سخنگوی دولت انگلیس اعلام کرد، بوریس جانسون نخست وزیر این کشور در تماس تلفنی با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در مورد شهر بندری اودسا گفت وگو کردند.

سخنگوی دولت انگلیس یکشنبه‌شب افزود، جانسون در این تماس تلفنی بر عزم لندن برای ارائه کمک‌های غذایی و بشردوستانه بیشتر به مردم اوکراین و همچنین اطمینان از توانایی کی‌یف برای صادرات محصولات کشاورزی خود به سایر نقاط جهان تاکید کرد.

زلنسکی روز شنبه مدعی شد روسیه مانع صادرات ۲۲ میلیون تن محصولات غذایی از این کشور جنگ زده شده است. 

زلنسکی پس از دیدار با آنتونیو کوستا نخست وزیر پرتغال به خبرنگاران گفت، اگر به اوکراین در رفع محاصره بنادر و صادرات دوباره کمک نشود، بحران جهانی انرژی با بحران غذا جایگزین خواهد شد. 

دیمیترو کولبا وزیر امورخارجه اوکراین روز جمعه گفت، با لیز تراس همتای انگلیسی خود در مورد راه‌های رفع انسداد صادرات مواد غذایی اوکراین گفت وگو کرده است.

وزارت امورخارجه روسیه ادعاها در مورد ممانعت از صادرات غلات اوکراین را حدس و گمان خوانده و اخبار منتشر شده در این زمینه را تکذیب کرده‌ است.

قیمت مواد غذایی تا همین حالا نیز در سراسر جهان سر به فلک گذاشته و موجب شده برخی از کشورها صادرات کالاهای اصلی کشاورزی خود را صادر نکنند و به فکر تقویت ذخایر غذایی خود باشند. 

رئیس جمهور اوکراین گفت: روسیه تقریبا همه بنادر و فرصت‌های دریایی برای صادرات غذایی ما شامل غلات، جو، آفتابگردان و غیره را بسته است. با شیوه‌های مختلفی می‌توان این محاصره را شکست. یکی از این راه‌ها، استفاده از راه حل نظامی است. به همین دلیل ما از شرکای خود می‌خواهیم در زمینه ارسال تسلیحات مربوطه کمک کنند. 

سازمان ملل پیش از این هشدار داده بود که اگر بنادر اوکراین که به دلیل جنگ بسته شده‌اند، بازگشایی نشوند، میلیون‌ها نفر در جهان با خطر گرسنگی مواجه خواهند شد. 

در آغاز سال ۲۰۲۲ حدود ۲۷۶ میلیون نفر در سراسر جهان با گرسنگی حاد مواجه بودند، اما انتظار می‌رود در صورت ادامه درگیری در اوکراین، ۴۷ میلیون نفر به این افراد به ویژه در کشورهای جنوب صحرای آفریقا افزوده شود. 

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.  

رئیس جمهور روسیه سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. 

جنگ در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد. 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند